banner39

ABD'deki iki Rus yerleşkesi boşaltıldı

Rus ajanların kaldığı gerekçesiyle Maryland ve New York'taki yerleşkeler boşaltıldı

Amerika 01.01.2017, 09:57 01.01.2017, 09:57
ABD'deki iki Rus yerleşkesi boşaltıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Barack Obama yönetiminin 2016'nın son günlerinde aldığı yaptırım kararları gereğince Maryland ve New York'taki iki Rus yerleşkesi boşaltıldı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin kapatılan Rus yerleşkelerinin Rus diplomatları ve aileleri için popüler sayfiye yeri olduğunu bildirdi.

Obama'nın önceki günkü Rusya'ya yönelik yaptırım açıklamasında, Maryland ve New York'taki yerleşkelerin "istihbarat" amacıyla kullanıldığının tespit edildiğini ve kapatılacağını bildirmesinin ardından yerleşkeler boşaltıldı.

Etrafı tel örgülerle çevrili Long Island'taki Rus yerleşkesinin kapatılması emrini takiben Dover Konaklama Grubu CEO'su Butch Yamali, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada New York'un Long Island bölgesindeki yerleşkeyi golf klübü veya konaklama tesisleri yapmak için Rus yetkililere teklif vereceğini bildirdi.

1913 yılında tabiat düşkünü George du Pont Pratt için inşa edilen malikane, 1952'de Sovyetler Birliği döneminde Rus yetkililer tarafından satın alınmıştı.

RUSLARIN TATİL YERİ

Yerleşkelerin kapatılmasını eleştiren Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin bu yerlerin "Rus diplomatlar ve aileleri için popüler sayfiye yeri" olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Şu an Noel ve çocuklarımız için tatil dönemi. Şu an çocukların bu tesislere gitme zamanı. Bahsettikleri iki tesisteki çocuklarımızı atmalarının, büyük bir skandal olduğunu düşünüyorum." 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?