ABD'deki Müslümanlar kiliseye saldırıyı kınadı

ABD'deki Müslüman kuruluşlar, Güney Carolina'da siyahilerin gitiğibir kiliseye düzenlenen saldırıyı kınadı, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi

Amerika 19.06.2015, 07:08 19.06.2015, 10:14
ABD'deki Müslümanlar kiliseye saldırıyı kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'deki Müslüman kuruluşlar, Güney Carolina eyaletindeki bir kiliseye düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadı.

ABD'deki Müslüman kuruluşların çatı örgütü niteliğindeki ABD Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO) Başkanı Usame Cemal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün Charleston kentinde siyahi Amerikalıların gittiği tarihi kiliseye düzenlenen silahlı saldırıyı kınadıklarını ve kurbanların aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dilediklerini belirtti.

Cemal, ABD'deki Afrikalı Amerikalı toplumunun yanında olduklarını kaydederek, ülkenin liderlerine şiddeti sona erdirme ve toplumda daha fazla uyum yaratmaya yönelik proaktif tedbirler alma çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Saldırının "yürek parçalayıcı" olduğunu ifade eden Cemal, ırk ayrımcılığının sona ermesi gerektiğini ve kendilerinin de teşkilat ve toplum olarak bu sorunu çözmek için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. 

Cemal, ABD'deki farklı inanç grupları ve etnik gruplar arasında daha fazla diyalog, uyum ve dostluğun tesis edilmesinin önemini vurguladı.

Ülkedeki en büyük Müslüman sivil haklar ve lobi kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) tarafından da saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, Afrikalı Amerikalı toplumuna yönelik dayanışma mesajları verilirken, olayda hayatını kaybeden ya da yaralananların aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dilendi.

CAIR Ulusal İcra Direktörü Nihad Avad, açıklamasında, "Ülkemizin liderleri, toplumumuz içerisindeki giderek artan ve bu tür trajedilere yol açan bölünmelerle başa çıkmaya dönük acil somut tedbirler almalı. Bu türden nefret güdümlü saldırı iç terörizm tanımına uymaktadır ve bu şekilde muamele görmelidir" ifadelerini kullandı.

ABD'nin Güney Carolina eyaletinde 21 yaşındaki Dylann Roof adlı silahlı saldırganın ülkenin en eski kiliselerinden biri olan Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne düzenlediği saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?