ABD'deki silah kontrolü yasalaştı

ABD'de tartışmaları süren silah kontrolü paketi, Connecticut eyaletinde yasalaştı.

ABD'deki silah kontrolü yasalaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Connecticut eyaleti Valisi Dannel P. Malloy, silah kontrolü paketini imzaladı. Demokrat Parti'den Malloy'un imzası ile yasalaşan pakete göre, geçen yıl Aralık ayında ABD tarihinin en kanlı okul saldırılarından birine sahne olan eyalette yaklaşık 100 çeşit saldırı silahı ile çok sayıda mermi taşıyan şarjörlerin satışı yasaklandı.

Eyalette bundan sonra silah satışında sicil kaydına bakılacak ve daha önce aile içi şiddet olaylarına karışmış kişilerin silah edinmesine izin verilmeyecek.

Kongre'ye federal silah kontrol paketini geçmesi için baskı yapmaya çalışan ABD Başkanı Barack Obama'nın Pazartesi günü Connecticut eyaletini ziyaret etmesi bekleniyor.

Newtown kentinde yaşayan Adam Lanza, 14 Aralık'ta önce annesini birlikte yaşadıkları evde başından vurmuş, daha sonra Sandy Hook İlkokulu'nda 20'si çocuk 26 kişiyi katletmişti. Obama, büyük tepki çeken ve silah kontrol tartışmalarını alevlendiren saldırının ardından silah kontrolüyle ilgili Kongre'nin onayına gerek olmayan 23 Başkanlık Emri'ni imzalamıştı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2013, 07:20
banner53
YORUM EKLE

banner39