ABD'deki silahlı işgalciler anlaşmaya yanaşmıyor

Oregon'da federal hükümetin toprak politikalarını ve iki çiftçinin hapis cezası almasını protesto eden silahlı grup, yetkililerin işgali sona erdirme çağrısını reddetti

Amerika 09.01.2016, 10:06 09.01.2016, 11:35
ABD'deki silahlı işgalciler anlaşmaya yanaşmıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin batı kıyısında bulunan Oregon eyaletinde devlete ait yaban hayatı koruma sahasının merkez binasını işgal eden silahlı protestocuların, yetkililerin işgali sona erdirme çağrısını reddettiği bildirildi.

Malheur Yaban Hayatı Koruma Sahası'nın yer aldığı Harris County idari bölgesinin polis müdürlüğünden yapılan açıklamada, polis şefi Dave Ward'la bir araya gelen silahlı grubun, Ward'ın işgali sona erdirme teklifini kabul etmediklerinin anlaşıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Bu sebeple, şu aşamada grupla herhangi bir toplantı veya görüşme planlanmıyor. Buna rağmen, polis şefi tüm seçenekleri açık tutuyor" ifadesi kullanıldı.

Kendisini "Anayasal Hakları Savunan Vatandaşlar" olarak isimlendiren grubun bazı üyeleri, perşembe günü Ward'la bir araya gelmişti. Yol üzerinde ayak üstü yapılan toplantı sırasında, işgalin barışçıl yollarla sona ermesi için yerel polisin gruba yardımcı olmak istediğini ifade eden Ward, "Size güvenli bir çıkış yolu önermeye geldim. Federal güvenlik güçleri bu yaşananlarla ilgili neye karar verir bilmem fakat şu an çok iyi bir kırılma noktası olabilir" demişti.

Sayılarının 15 ila 20 arasında olduğu tahmin edilen işgalcilerin liderlerinden Ammon Bundy ise, 10 dakikadan az süren toplantı sonrasında gazetecilere, "Ward bize düşünmemiz için bazı şeyler verdi. Bunlar üzerine düşüneceğiz ve sizi bilgilendireceğiz" demişti.

İŞGALCİLERE TEPKİ

Öte yandan, Oregon Valisi Kate Brown da bir yazılı açıklama yayınlayarak işgalci grubun bölgeyi bir an önce terk etmesini istedi.

Brown, açıklamasında, "Bu olanlar, yöntemleri Oregonlular tarafından benimsenmeyen yabancılar tarafından başlatıldı. Malheur Yaban Hayatı Koruma Sahası'nı yasa dışı yollarla işgal eden bu şahıslar derhal burayı terk etmeli ve yargı önüne çıkarılmalı" ifadelerini kullandı.

Federal hükümete ait bu sahanın merkez binası, cumartesi günü silahlı grup tarafından işgal edilmişti. Grup, Nevada eyaletinde devlete ait bir ormanlık alanda 2001 yılında kasten yangın çıkardıkları için hapis cezası alan ve Ekim 2015'te, bir mahkeme tarafından, daha önceki cezalarının az olduğuna hükmederek dörder sene daha hapis yatması kararı alınan çiftçiler Dwight Hammond ve oğlu Steven'ın serbest bırakılmasını ve federal hükümetin toprakların yönetimini yerel halka bırakmasını talep ediyor. Oregon'daki işgalcilerle bir ilişkilerinin olmadığını açıklayan baba-oğul, pazartesi günü California eyaletindeki federal yetkililere teslim olmuştu.

İşgal süresince şiddet olayı yaşanmazken, işgalcilerin elinde rehine bulunmadığı biliniyor. ABD basınında çıkan haberlerde, FBI'ın geçmişte yaşanan bazı silahlı eylemlerdeki müdahaleci tutumundan farklı bir yol izleyerek, silahlı işgalci gruba müdahale etmek yerine eylemin kendiliğinden sona ermesini beklediği yorumları yapılıyor. Olayın yaşandığı yaban hayatı koruma sahasının çevresinde güvenlik güçlerine rastlanmıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?