banner39

ABD'den AB'ye 'NATO'ya daha fazla para' çağrısı

Ukrayna-Rusya krizinin patlak vermesinden sonra gözlerin çevrildiği NATO'da bütçe yetersizliği gündeme geldi. ABD, NATO üyesi AB ülkelerinin bütçe artışı yapmasını istedi

Amerika 02.05.2014, 17:58 02.05.2014, 18:03
ABD'den AB'ye 'NATO'ya daha fazla para' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Rusya'nın Ukrayna konusundaki tavrından dolayı NATO'un Avrupa üyelerinin savunma noktasındaki bütçelerini artırması gerektiğini söyledi.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre, Hagel NATO ile alakalı yaptığı bir konuşmada "Tüm NATO üyelerinin yenilenen finansal yükümlülüklerine bakmamız gerekiyor." dedi.

Hagel'in açıklaması, Ukrayna yanlıları ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki şiddet olaylarının arttığı bir dönemde geldi.

NATO üyelerinin savunma harcamaları, uzun süredir ABD Savunma Bakanlığı'nı endişelendiriyor. NATO üyelerinden sadece 28 ülke, gayri safi milli hasılalarının yüzde 2'sini savunmaya ayırıyor.

Hagel yaptığı açıklamada, "Rusya'nın Ukrayna konusundaki tavırları, NATO'nun değerinin ne kadar büyük olduğunu açıkça gösteriyor. Rusya uzun vadede müttefiklerimizin amaçlarını, dayanıklılığını ve sadakatlerini test edecektir." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?