ABD'den angajman açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, "Türkiye, Suriye'nin geçen yıl Türk jetini düşürmesinden bu yana yürütülen angajman kurallarına yönelik şeffaf davranıyor" dedi.

ABD'den angajman açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye’nin, sınırını ihlal eden Suriye helikopterini vurmasıyla ilgili, "Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik taahhüdümüz var. Türk hükümeti, Suriye hükümetinin geçen yıl Türk jetini düşürmesinden bu yana yürütülen angajman kurallarına yönelik tamamen şeffaf davranıyor" dedi.

Günlük basın toplantısında, konuyu yakından takip ettiklerini ve  ürk yetkililerle yakın iştişarelerinin sürdüğünü belirten Psaki, şöyle konuştu:

“Sizin de bildiğiniz gibi, Türkiye dost ve NATO müttefiki ve Türkiye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik taahhüdümüz var. Türk hükümeti, Suriye hükümetinin geçen yıl Türk jetini düşürmesinden bu yana yürütülen angajman kurallarına yönelik tamamen şeffaf davranıyor. Türkiye, Suriye askeri helikopteri ancak Türk hava sahasını ihlal ettikten ve Türk yetkililerin sürekli uyarılarını gözardı etmesinin ardından vurduğunu belirtti”.

SURİYE'NİN KİMYASAL SİLAHLARI

Suriye’nin kimyasal silahlarından arındırılması noktasında oluşturulan takvimi uygulayacak kişi olmasının, bu ülkenin Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarda kalmasını uzatıp uzatmayacağına yönelik soru üzerine Psaki,  bu görüşe katılmadığını dile getirerek, geçici hükümet, kişi veya yönetim başta olursa olsun bu anlaşmayı uygulayacağını bildirdi.  

Psaki, başka bir soru üzerine, “Başarılı olmayacağını düşünseydik bu zaman çizelgesini ortaya koymazdık” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 22:38
banner53
YORUM EKLE

banner39