banner15

ABD'den Burundili bazı yetkililere yaptırım

ABD yönetimi, Burundi'deki karışıklıkta rolleri bulunduğu gerekçesiyle aralarında bir bakan ile üst düzey güvenlik yetkilisi de bulunan 4 kişi hakkında yaptırım kararı aldı.

ABD'den Burundili bazı yetkililere yaptırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yönetimi, Burundi'deki karışıklıkta rolleri bulunduğu gerekçesiyle aralarında bir bakan ile üst düzey güvenlik yetkilisi de bulunan 4 kişi hakkında yaptırım kararı aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama'nın yayımladığı kararla Burundi Kamu Güvenliği Bakanı Alain Guillaume Bunyoni, Ulusal Polis Teşkilatı Genel Müdür Yardımcısı Godefroid Bizimana, istihbarat teşkilatının eski başkanı General Godefroid Niyombare ve eski Savunma Bakanı Cyrille Ndayirukiye yaptırım listesine alındı.

Washington yönetimi, bu kişilerin ABD'deki mal varlıklarının dondurulacağını, ABD vatandaşları ile iş yapmalarının yasaklanacağını ve bu kişilere vize kısıtlamaları getirileceğini bildirdi.

Obama ayrıca, Burundi'deki durumun ABD'nin ulusal güvenliği ve dış politikasına tehdit oluşturduğu gerekçesiyle "ulusal acil durum" ilan eden bir başkanlık emri yayımladı. Beyaz Saray, bunun Burundi halkını hedef almadığını, ülkede barış ve güvenliğe tehdit oluşturan, demokratik kurumları tehdit eden ve insan haklarını ihlal eden hükümet ve silahlı gruplar içindeki kişileri kapsadığını belirtti.

Beyaz Saray, Burundi'nin "uçurumun kenarında olduğunu" ifade ederek, ülkedeki liderlere şiddet olaylarını durdurup krize siyasi bir çözüm bulmaları çağrısı yaptı.

ABD dışında Avrupa Birliği ve Afrika Birliği de Burundi'de barışı tehdit ettikleri gerekçesiyle bazı yetkililer hakkında yaptırım kararları almıştı.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 21:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35