banner15

ABD'den Çin ticaretine ek vergi

ABD ve Çin arasında gerçekleşen müzakerelerden sonra Trump'ın 800'den fazla ithal ürüne ek vergi uygulayacağını açıklaması ticaret geriliminin açıktan savaşa dönüşeceği kaygılarını beraberinde getiriyor.

ABD'den Çin ticaretine ek vergi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Donald Trump Çin'den ithal edilen 800'den fazla ürüne 6 Temmuz'dan itibaren yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı da ABD'nin kararına "aynı kapsam ve güçte" gümrük vergisiyle karşılık vereceğini ve Trump ile ticaret alanında bundan önce varılan uzlaşıların "geçersiz" olduğunu Cuma günü açıkladı.

Çin resmi haber ajansı Xinhua, yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacak 659 kalem ürün belirlendiğini açıkladı. Liste soya fasulyesinden otomobile ve deniz mahsullerine kadar farklı alanları kapsıyor.

Çin'in yayımladığı yeni listedeki ürün sayısı Nisan ayında yayımlanan listedekine kıyasla altı kattan fazla arttı ancak ürünlerin toplam mali değeri 50 milyar dolarda kaldı. Listeden uçak gibi yüksek mali değeri olan ürünlerin çıkarıldığı görülüyor.

Çin'in sanayi politikalarından zarar gördüğünü iddia eden ABD yönetimi bu zararların telafisi için Beijing ile birkaç tur müzakere yürüttü.
ABD'nin şikayetçi olduğu konular arasında Çin'in sanayileşme politikaları, Çin iç pazarına ABD'li şirketlerin girmesini zorlaştıran düzenlemeler ve iki ülke arasında Çin lehine 375 milyar dolar ticaret açığı bulunması yer alıyor.

İki ülke arasındaki müzakerelerden sonra alınan bu gümrük vergisi kararları süregelen ticaret geriliminin açıktan savaşa dönüşeceği kaygılarını beraberinde getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 12:06
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48