banner15

ABD'den Çin ve Almanya uyarısı

ABD Hazine Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda ÇiN'in kur politikası ve Almanya'nın ihracata dayalı ekonomisi ile ilgili uyarılar yer alıyor

ABD'den Çin ve Almanya uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de Obama yönetimi, 2013 yarıyıl raporunu yayımladı. Raporda Çin'in kur politikası ve Almanya'nın ihracata yönelik ekonomisine dair uyarılar yer aldı.

Obama yönetimi, Çin'i kur manipülatörü olarak tanımlamaktan kaçınsa da, Çin'in para biriminin güçlenmesini engellemek için müdahalelere yeniden başlamasından duyduğu endişeleri ön plana çıkardı.

ABD Hazine Bakanlığı raporunda, "Çin'in bu yıl büyük ölçekli döviz alımlarına yeniden başladığına dair kanıtlar var. 3,6 trilyon dolar gibi döviz birikimine rağmen yapılan bu alımlar, piyasaların kurları belirlemesini engelliyor ve para birimini ciddi şekilde olması gereken değerin altında tutuyor" ifadelerine yer verildi. Hazine, Yuan'ın değerlenmesini dikkatle izleyeceklerini de tekrarladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın yayınladığı yarıyıl raporunda, Almanya da nasibini aldı. Raporda, Almanya'nın ihracattaki gücünün Avrupa'da ekonomik istikrara ve küresel ekonomiye zarar verdiğini savundu. Hazine Bakanlığı raporunda, "Almanya'nın cansız iç talep büyümesi ve ihracata dayalı bir ekonomi olması, Euro Bölgesi ekonomisinin dana istikrarlı hale getirilmesi çabalarına zarar veriyor" ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 11:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner47

banner48