banner15

ABD'den Çin'e vize kısıtlaması

Çinlilerin ABD'den kendi ülkelerine yaptıkları "bilgi transferinin" önüne geçmek için ABD'nin 11 Haziran'dan itibaren yüksek eğitim vizelerine sınırlama getireceği bildirildi.

ABD'den Çin'e vize kısıtlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD yönetimi, 11 Haziran'dan başlamak suretiyle Çin'den yapılan vize başvurularında güvenlik önlemlerini artıracak.

Konuya ilişkin olarak Başkan Donald Trump yönetiminden henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, ABD'den Çin'e yapılan "bilgi transferini" engellemek amacıyla yüksek eğitim vizelerine sınırlama getirileceğini söyledi.

Sadece yüksek lisans ve doktora öğrencilerine bir yıllık vize

"11 Haziran'dan başlamak üzere Çinlilerin vize başvurularında güvenlik önlemleri artırılacak." ifadesini kullanan yetkili, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine sadece birer yıl vize verileceğini kaydetti.

ABD'nin Çinlilerin vize başvurularının hali hazırda büyük bir bölümüne ent üst seviyede güvenlik önlemleri aldığına dikkati çeken yetkili, alınan yeni önlemlerle ABD'ye ait ürünlerdeki "fikir hakkının" Çin'e transferinin önüne geçilmesinin planlandığına vurgu yaptı.

Yetkili ayrıca, Çin'in ABD'ye en fazla öğrenci gönderen ülke olduğunu belirterek, öğrenci vize başvurularını memnuniyetle değerlendirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48