banner39

ABD'den 'eğit-donat' açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, eğit donat programına alınacak muhalifleri ayrıntılı bir güvenlik incelemesinden geçireceklerini söyledi

Amerika 02.07.2015, 09:03 02.07.2015, 09:03
ABD'den 'eğit-donat' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına katılacak muhaliflerin incelemelerinin derinlemesine sürdürüleceğini söyledi.

Dempsey, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilmesi programının yavaş ilerlediğine ilişkin soruları cevapladı.

Sahada güvenilir partnerlere ihtiyaçları olduğunu, bu noktada eğitime alınacak Suriyeli muhaliflerin incelenmesinin derinlemesine yapılması gerektiğine vurgu yapan Dempsey, “Sadece kendi güçlerimiz için değil aynı zamanda başarmayı istediğimiz hedefler için oluşturabileceği risklerden dolayı da kesinlikle güvenlik incelemesinden geçirilmeyi kısa kesmeyeceğiz” diye konuştu.

Dempsey, programa katılımın az olmasında içinde bulunulan ramazanın da etkili olduğuna işaret ederek, bu zaman diliminde insanların aileleriyle olmak istediğini hatırlatarak, temmuzun yarısından sonra güvenilir yeni katılımların olabileceğini ifade etti.

Suriyelilere yönelik eğit-donat programına Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan da ev sahipliği yapıyor.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon geçtiğimiz günlerde Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına katılanlara, aylık 250-400 dolar arası maaş verildiğini bildirmişti.

ABD, eğit-donat programıyla her yıl yaklaşık 5 bin muhalifi eğitmeyi planlıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?