banner39

ABD'den Filistin hükümetine şartlı destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, "Bu hükümetle çalışmaya niyetliyiz ama Abbas’ın, belirttiği ilkeleri muhafaza ettiğinden emin olmak için hükümeti yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu hükümeti eylemleriyle değerlendireceğiz” dedi.

Amerika 03.06.2014, 01:30 03.06.2014, 01:32
ABD'den Filistin hükümetine şartlı destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Filistin'de uzlaşı hükümetinin kurulmasıyla ilgili olarak, "Bu hükümetle çalışmaya niyetliyiz ama Abbas’ın, belirttiği ilkeleri muhafaza ettiğinden emin olmak için hükümeti yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Bu hükümeti eylemleriyle değerlendireceğiz” dedi. 

Psaki’ye, günlük basın toplantısında, Fetih ve Hamas heyetleri arasında daha önce varılan mutabakat çerçevesinde, Filistin ulusal birlik hükümetinin kurulmasıyla ilgili soru yöneltildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, “Hamas ile bağlantılı bakanların dahil olmadığı geçici teknokrat hükümetini kurmuş olduğunun göründüğünü” kaydeden Psaki, “Bu hükümeti eylemleriyle değerlendireceğiz” dedi.

Psaki, bu hükümetle çalışmaya niyetli olduklarını ama hükümetin, Abbas’ın, belirttiği ilkeleri muhafaza ettiğinden emin olmak için yakından izlemeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Psaki, bu noktada, ABD’nin Filistin hükümetine dış yardım yapmaya devam edip etmeyeceğine yönelik soru üzerine, “Evet, devam edecek ama hükümetin politikalarını ve bileşenlerini değerlendirmeye devam edeceğiz ve yaklaşımımızı buna göre ayarlayacağız” diye konuştu. 

Filistin'de, 23 Nisan'da Hamas ve Fetih arasında varılan milli mutabakat çerçevesinde kurulan uzlaşı hükümetinin Ramallah'taki bakanları yemin etmişti.

 

 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?