banner15

ABD'den 'gerilimi azaltma' çağrısı

ABD yönetimi, İsrail ve Filistinlilere Gazze'deki gerginliği azaltma çağrısında bulunurken, her iki taraftaki sivillerin güvenliğine dair endişesini belirtti.

ABD'den 'gerilimi azaltma' çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yönetimi, İsrail ve Filistinlilere Gazze'deki gerginliği azaltma çağrısında bulunurken, her iki taraftaki sivillerin güvenliğine dair endişesini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, halen Çin'de olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştüğünü, gelecek 24 saat içerisinde de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Beyaz Saray Ortadoğu Koordinatörü Phil Gordon'un Kudüs ve Batı Şeria'da temaslarda bulunduğunu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüştüğünü aktaran Psaki, hem Kerry'nin hem de Amerikan yönetiminden diğer üst düzey kişilerin, yaptıkları tüm görüşmelerde, tüm tarafları gerilimi azaltmaya, sükuneti yeniden tesis etmeye ve sivilleri korumaya dönük adımlar atmaya çağırdığını belirtti.

Sivil kayıplar görmek istemediklerini, bu nedenle de sahadaki gerilimi azaltma yönünde adımlar atmanın çok önemli olduğunu dile getiren Psaki, "Evlerinde roket atışları altında yaşamaya zorlanan Güney İsrail'deki yerleşimciler olsun, Gazze'deki siviller olsun, her iki taraftaki sivillerin emniyeti ve güvenliğinden endişeliyiz. Bu nedenle de tüm taraflara, sükuneti yeniden tesis etmek ve sivilleri korumaya dönük adımlar atmak için ellerinden geleni yapmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

"İKİ TARAF DA GEREKLİ ZORLU SEÇİMİ YAPMADI"

İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu yineleyen Psaki, "Hiçbir ülkenin, topraklarına bir terörist örgüt tarafından roketler atılması ve masum sivillerin bundan etkilenmesi karşısında seyirci kalması beklenmemeli" ifadesini kullandı.

Psaki, bir gazetecinin, "(Beyaz Saray Koordinatörü) Sayın Gordon, dünkü (Tel Aviv'de yaptığı) konuşmasında, mevcut İsrail hükümetinin barışa kararlı görünmediğini söyledi. Buna katılıyor musunuz?" sorusu üzerine, "Şurası açık ki iki taraf da barış sürecini devam ettirmek için gereken zorlu seçimler yapmadı ve barış ya da barış sürecinin yokluğunda, zaman zaman içi şiddet tarafından doldurulan bir boşluk oluşuyor" dedi.

Sözcü Psaki, Kerry'nin Netanyahu ile görüşmesinin içeriğine dair bir soru üzerine de Kerry'nin görüşmede, ABD'nin, bölgede gerilimin artmasına dair endişesini yinelediğini, roket saldırılarının son bulmasına ve 2012'deki ateşkesin mümkün olan en erken zamanda yeniden tesis edilmesine katkıda bulunma isteğini dile getirdiğini aktardı.

ULUSLARARASI TOPLUMA MÜDAHALE ÇAĞRISI

Öte yandan Fas Dışişleri ve İş Birliği Bakanlığı uluslararası toplumu, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının durdurulması için müdahale etmeye çağırdı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada,  "Fas, uluslararası toplumu, İsrail saldırıları karşısında tam manasıyla sorumluluğu üstlenmeye, bu saldırıları durdurmak için vakit kaybetmeden müdahale etmeye, Filistin halkını ve haklarını korumaya çağırıyor" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, uluslararası toplumun, bu bariz saldırının sorumluluğunu İsrail'e yüklemeye, bu ülkeyi anlaşmalara ve taahhütlerine riayet etmek için zorlamaya çağrıldığı belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2014, 01:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48