ABD'den Güney Çin Denizi müzakerelerine destek

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin ve Filipinler arasında egemenlik anlaşmazlığı hakkındaki müzakerelerin tekrar başlamasını destekledi.

ABD'den Güney Çin Denizi müzakerelerine destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası mahkemenin Güney Çin Denizi'nde farklı ülkelerin egemenlik iddiaları konusunda Çin aleyhine verdiği karardan sonra, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çin ve Filipinler arasında egemenlik anlaşmazlığı hakkındaki müzakerelerin tekrar başlamasını destekledi.

Birleşmiş Milletler Daimi Tahkim Mahkemesi'nin Çin aleyhine aldığı 12 Temmuz tarihli kararı Beijing tarafından kabul edilmese de, ABD'nin müttefiki Filipinler için hukuki bir zafer anlamına geliyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Laos'un başkenti Vientiane'da dün yapılan toplantıda Manila ile Beijing arasındaki ikili görüşmelerin tekrar başlaması için Kerry'den destek istedi.

Kerry, katıldığı basın toplantısında, "(Çin) dışişleri bakanı gerilimden uzaklaşıp yeni bir sayfa açmanın zamanının geldiğini söyledi. Biz de buna katılıyoruz... kimse provokatif veya gerilimi artırıcı adım atmamalı" dedi.

Bugün Filippinler'e gitmesi planlanan Kerry, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile Çarşamba günü bir araya geldiğinde kendisini, Çin ile dialog içinde olması ve müzakerelere devam etmesi konusunda teşvik edeceğini söyledi.

Basına bilgi veren ABD'li bir yetkili ise ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'ın Çin'e kısa süre önce düzenlediği ziyarette tüm tarafların gerginliği azaltmak ve bölgesel diplomasisinin tekrar canlanması için mahkeme kararını kullanmak üzere adım atmaları gerektiği üzerinde vurgu yaptığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 12:10
banner53
YORUM EKLE

banner39