banner39

ABD'den ilk kez İsrail'e apartheid ikazı

ABD dışişleri bakanı John Kerry, İsrail'in Filistinle müzakereleri sürdürmemesi durumunda apartheid bir rejim olacağını söyledi. Kerry'nin bu apartheid ikazı, görevde iken çok üst düzey bir yetkiliden İsrail'e giden en ağır eleştiri oldu

Amerika 28.04.2014, 16:53 28.04.2014, 17:04
ABD'den ilk kez İsrail'e apartheid ikazı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin kapalı bir toplantıda İsrail’i uyararak Filistin ile barış görüşmelerini devam ettirmesini istediği bildirildi.

The Daily Beast’ten Josh Rogin’in haberine göre geçtiğimiz Cuma günü bazı liderlerle yaptığı gizli toplantıda ABD’li bakan Kerry, İsrail’in barış görüşmelerini sürdürmemesi durumunda Güney Afrika gibi apartheid bir ülke olacağını söylediği öne sürülüyor.

Kerry’nin İsrail’in yerleşim politikalarını da sert bir şekilde eleştirdiği öne sürülen haberde ABD’nin iki devletli çözümde ısrarlı olacağı ifade edildi.

İlk defa bir ABD’li üst düzey yöneticinin görevdeyken İsrail için apartheid ifadesini kullandığı bildiriliyor. ABD eski başkanlarından Jimmy Carter 2006 yılında yazdığı "Palestine, Peace or Apartheid" (Filistin, apartheid veya barış) kitabında bu ifadeyi ilk defa kullanınca ülkedeki Yahudi lobisi ve çok sayıda STK tarafından eleştirilmiş, hakkında karalama kampanyaları başlatılmıştı. Carter ise, "Ben sadece gördüklerimi ve bildiklerimi vicdanımın sesini dinleyerek, olduğu gibi yazdım" demişti.

İsrail, Filistin’de El Fetih ve Hamas’ın ortak bir teknokrat hükümeti kurulması ve altı ay içerisinde seçime gidilmesi konusunda anlaşmaya varması üzerine geçtiğimiz Salı günü müzakerelerden çekilme kararı almıştı. İsrail’in bu tutumu birçok devlet ve organizasyon tarafından eleştirilmişti.

Apartheid rejimi Güney Afrika'da uygulanan bir yöntemin ismi. Bu ülkede beyazlar, siyahların yaşadığı bölgeleri ayırarak etrafına duvarlar örmüş ve giriş çıkışları kontrol altına almıştı. Bu olay tüm dünyada tepkiyle karşılanmış ve Nelson Mandela, bu rejime karşı verdiği mücadele ile efsane haline gelmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?