banner39

ABD'den internet düzenlemesine eleştiri

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf, Türkiye'deki internet düzenlemesinin ifade ve basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandıracağını iddia etti

Amerika 20.02.2014, 08:54 20.02.2014, 08:54
ABD'den internet düzenlemesine eleştiri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan “İnternet Yasasına” ilişkin “Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele sahip” dedi.

Harf, Viyana’dan telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde konuyla ilgili sorular üzerine, Cumhurbaşkanı Gül’ün imzaladığı yasayla ilgili Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisi tarafından dile getirilen kaygıları daha önce de paylaştıklarını hatırlattı.

Harf, “Bu yasa, ciddi bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internet üzerinden bilgiye erişimi sınırlandırıcı potansiyele sahip. Bu yasanın aynı zamanda Türkiye’nin iş ve yatırım ortamına da olumsuz etkisi olabileceğine inanıyoruz. Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan yasanın, bu süreçte Parlamento’da veya yasanın uygulanmasında olsun bazı değişikliklere uğrayacağını anlıyoruz. Biz Türkiye’den, daha önce de birkaç kez belirttiğim gibi, temel ifade özgürlükleri ile özgür ve bağımsız medyayı savunmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Harf, bir soru üzerine, "Biz bu süreçte Türkiye’den, bu yasa hakkında endişelerimizin temel nedeni olan temel özgürlüklerin muhafaza edilmesini bekliyoruz. Yasa hakkında veya muhtemel değişiklikler hakkında detaylı analiz yapmayacağız. Birşey gerçekleştiğinde ne olacağına bakarız ve o zaman değerlendirmede bulunuruz.” karşılığını verdi.

Yorumlar (1)
Ömer 9 yıl önce
Bu kadar da olmaz ! İnsan heralde bu kadar saçmalaya bilir veya başka biriyle alay etmenin vardığı son nokta bu olmalı !Amerika, ilk önce kendi yasalarına bir baksın, istediği servera girip istediği bilgiyi alma yetkisi var, istediği siteyi "yasal" olarak kapatma yetkisi var, ve daha niceleri. Üstelik server sahiblerinin hiçbir itiraz hakkı yok (varda işte, 3 avukata karşın 30 avukat... kiminle "galib" geleceğini anlamak zor olmasa gerek !).
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?