banner39

ABD'den İran'a aktarılan dolarlara açıklama

ABD'den İran'a gönderilen 400 milyon dolar nakit para seçim öncesi Cumhuriyetçi kanat tarafından İran'da gözaltında bulunan 4 ABD için fidye olarak savunulurken İran'dan konu ile ilgili açıklama geldi

Amerika 09.08.2016, 12:52 09.08.2016, 12:52
ABD'den İran'a aktarılan dolarlara açıklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nde seçim öncesi söylemlerin kızıştığı son günlerde Cumhuriyetçi kanattan ABD'nin, İran'da gözaltında bulunan 4 ABD vatandaşının iade edildiği gün bu ülkeye uçakla yüklü bir nakit transferi yaptığı öne sürüldü. İran ise sözkonusu nakit para iddialarını reddetti.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin "operasyon sonrasında brifing alan Amerikalı ve Avrupalı yetkililere" dayandırdığı habere göre, 400 milyon dolar değerindeki nakit para, tescil bilgileri gizlenen bir kargo uçağıyla taşındı. Amerikan yaptırımları gereği İran'la dolar göndermek yasak olduğundan İsviçre frangı, euro ve diğer para birimlerinden oluşan nakit paranın Hollanda ve İsviçre merkez bankalarından sağlandığı belirtildi.

İran, ocak ayında gönderilen paranın İran'daki ABD vatandaşları için değil iki ülke arasında Şah Rıza Pehlevi döneminden doğan ihtilaf yüzünden, Obama yönetiminin ödemeyi kabul ettiği 1,7 milyar doların ilk taksidi olarak gönderildiğini söyledi.

Pehlevi rejimi 1979'da Amerikan savaş uçakları almak için Pentagon'a 400 milyon dolar ödeme yapmış, ancak aynı yıl İslam Devrimi yaşanınca uçaklar teslim edilmemişti.

Obama yönetimi, ödemeyi Lahey'deki uluslararası mahkemede varılan uzlaşmayla kabul ettiğini açıkladı.
Ancak bu paranın İran'a iletildiği resmen açıklanmamış, Obama 17 Ocak'ta sadece o hafta sonu yürürlüğe giren tarihi nükleer anlaşmaya atıfta bulunarak "Nükleer anlaşma yapılmış, tutuklu değişimi yapılmışken, bu ihtilafı da çözmenin zamanı geldi." demişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?