banner39

ABD'den İran'a güvenlik yaptırımı

ABD, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'na yaptırım uygulamaya başladığını açıkladı

Amerika 17.02.2012, 09:02 17.02.2012, 09:02
ABD'den İran'a güvenlik yaptırımı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yönetimi, terörizmi desteklemek, İran vatandaşlarının insan haklarını suistimal etmek ve Suriye'deki rejimin halkına karşı uyguladığı baskılara destek vermekle suçladığı İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'na yaptırım uygulamaya başladığını açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın terörizm ve mali istihbarattan sorumlu müsteşarı David Cohen, yaptığı yazılı açıklamada, İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'nın, ''İran vatandaşlarının temel haklarını suistimal ettiği ve kötü niyetli faaliyetlerini Suriye'deki rejimin kendi halkına karşı nefret verici baskılarını desteklemek için kullandığı'' gerekçesiyle kara listeye alındığını bildirdi.

Cohen, bakanlığın ayrıca, ''El Kaide, Irak El Kaidesi, Hizbullah ve Hamas'a destek sağladığını'' belirterek, bunun, ''İran'ın devlet politikası bağlamında terörizme verdiği desteğin boyutunu gözler önüne serdiğini'' kaydetti.

İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı'na getirilen bu yaptırımlar, bakanlık yetkililerinin ABD'ye seyahat etmelerinin yasaklanmasını, bakanlığın ABD'nin yetki alanı içerisindeki tüm mal varlıklarının dondurulmasını ve Amerikan vatandaşları ya da şirketlerinin bakanlıkla iş yapmalarına yasak getirilmesini öngörüyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?