banner39

ABD'den İran'a yaptırım açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, BMGK'da yaptırımların kaldırılmasını destekleyen karar alınabileceğini söyledi

Amerika 14.03.2015, 09:35 14.03.2015, 09:35
ABD'den İran'a yaptırım açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “P5+1 ülkeleriyle İran arasında ortak kapsayıcı bir Eylem Planı'na ulaşılabilmesi halinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasını destekleyen bir karar alınabilir" dedi. 

Psaki'ye, günlük basın toplantısında, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılırsa, BM yaptırımlarının kaldırılmasının görüşülüp görüşülmediği soruldu. 

İran ile müzakerelerde ele alınan konulardan birinin de bu olduğunu belirten Psaki, konunun bazı yaptırımlar için geçerli olabileceğini ifade etti.

Psaki, ancak bu BM yaptırımlarının ne zaman kalkacağı veya buna ilişkin sürecin nasıl olacağının henüz karara bağlanmadığını kaydederek, “P5+1 ülkeleriyle İran arasında ortak kapsayıcı bir Eylem Planı'na ulaşılabilmesi halinde, BMGK'da bu konuyu destekleyen bir karar alınabileceğini öngörüyoruz. İran ile müzakere edenlerin BMGK’nın daimi üyeleri olduğu dikkate alındığında bu sürpriz olmamalı” diye konuştu.

Psaki, bu tür bir kararınsa siyasi çerçeve anlaşması değil, ancak nihai anlaşmaya ulaşılmasından sonra gündeme gelebileceğini bildirdi. İran ile müzakerelerin sona erme tarihi 30 Haziran 2015 olarak belirlenmişti.

Öte yandan, İran ile ilgili BMGK kararlarının hepsinin yaptırımlar konusunda olmadığına da işaret eden Psaki, diğer konulardaki birçok BMGK kararlarınınsa yürürlükte kalmasını beklediklerini dile getirdi. 

Psaki, BM yaptırımlarının sona erdirilmesinin ABD’nin kendi yaptırımlarını da kaldırması gerektiği anlamına gelmediğine de dikkati çekerek, bunun için Kongre’nin onayına ihtiyaç olduğunu hatırlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?