banner39

ABD'den İran'la çalışan şirketlere yaptırım

ABD, 8 Çin şirketi, bir Dubai şirketi ve Dubai'de bulunan iki işadamını İran'la iş yaptıkları için kara listeye aldı

Amerika 01.05.2014, 11:04 01.05.2014, 11:04
ABD'den İran'la çalışan şirketlere yaptırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, İran'a karşı başlattığı yaptırımlara bir yenisini daha ekledi. 8 Çin şirketi, bir Dubai şirketi ve Dubai'de bulunan iki işadamı, ABD'nin sınırlandırma getirdiği İran silahları, petrolü ve bankacılığı ile ilgili işlem yaptığı için kara listeye alındı.

New York Times Gazetesi’nin haberine göre, daha önce de yaptırım listesinde olan ve İran'a silah tedariki ile suçlanan Çinli işadamı Karl Lee'nin tutuklanmasına yardımcı olanlar için hükümet 5 milyon dolar ödül koydu.

ABD Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Li Fangwei'nin (Karl Lee) 8 şirketi olduğu belirtildi. Karl Lee, daha önce hakkında açılan davada kara para aklama, banka hortumlaması ve elektronik dolandırıcılık ile suçlanmıştı.

ABD’nin üç aydan sonra İran ile ilgili ilk yaptırım açıklamasının, Obama yönetiminin İran'la olan ekonomik ilişkilerin normalleştiği algısını değiştirmek için yaptığı iddia ediliyor.

İran'ın nükleer programında düzenleme yapması için yaptırımlar bir süredir hafifletilmişken, yetkililer ilişkiler noktasında sert sınırlandırmaların hala mevcut olduğunu dile getirdi.

ABD Maliye Bakanlığı'nın açıklamasında, kararın İran'a karşı yaptırımların delinmemesi için ve müzakereler devam ederken İran'ın nükleer silah edinmesini engellemek için alındığı ifadesi yer alıyor.

8 Çin şirketinin daha önce İran'a balistik füze sağladığı öne sürülen Li Fangwei'ye ait olduğu söyleniyor.

Açıklamada yer alan Dubai şirketi El-Akil Grup ve işadamları Muhammed Said el-Akil ile Enver Kemal Nizami'nin ise şaibeli bir petrol anlaşması yaptığı öne sürülüyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?