banner15

ABD'den işkence fotoğraflarına kınama

ABD, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğrafları kuvvetle kınadı.

ABD'den işkence fotoğraflarına kınama

ABD, Suriye'de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen ve dün Anadolu Ajansı tarafından kamuoyuna duyurulan fotoğrafları kuvvetle kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde, Suriye'de savaş suçu belgeleriyle ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, "Bu raporları mümkün olan en kuvvetli ifadelerle kınıyoruz. Bu son raporlar ve fotoğraflar, rejimin sadece Suriye halkını özgürlük ve insan haysiyetinden mahrum etme değil, önemli boyutta duygusal ve fiziksel acılar çektirme çabalarında geniş çaplı ve görünür sistematik ihlallerini gösteriyor" dedi.

ABD olarak, bu tür korkunç eylemler hakkında bilgi edindiklerinde yüksek sesle tepkilerini ortaya koyduklarını ve bunu yapmaya devam edeceklerini belirten Harf, "Sahadaki durum o kadar korkunç ki, bir siyasi geçişi hayata geçirmemiz ve Esed rejimini iktidardan indirmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Suriye rejiminin savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan sorumlu olduğunu vurgulayan Harf, "Bu son fotoğraflar, aşırı derecede rahatsız edici. Bunlara bakması korkunç ve ciddi uluslararası suçlar olabilecek eylemleri gösteriyor. Uzun süredir söylediğimiz gibi, Suriye'de bu tür ciddi ihlallerden sorumlu olanlara hesap sorulmalı" diye konuştu.

"Belgelerin gerçekliğinden şüphe duymak için neden yok"

Harf belgelerin gerçekliğine dair şüphe duymak için bir nedenlerinin olmadığını belirtti.

Sözcü Harf, "Bu fotoğraflar, bizim uzun süredir bildiğimiz ve geçmişteki raporlarda gördüğümüz şeyleri çok net ortaya koyuyor. Bu berbat Suriye hapishanelerinden çıkan ve Esad rejiminin kendi halkına yönelik korkunç muamelesini yansıtan bu fotoğrafların gerçek olmadığına inanmak için bir nedenimiz yok" dedi.

Harf, bir başka soru üzerine, "Bu fotoğraflardan sorumlu olan Beşşar Esad'ın, ülkesini yönetmeye devam etmemesini sağlamada kararlıyız. Bu nedenle de Cenevre-2  sürecine bu kadar angaje olmuş durumdayız. Bu karmaşık (bir konu), zor. Kolay olsa aylar ya da yıllar önce yapılırdı" ifadesini kullandı.

Esad'ın kendi halkına muamelesini tarif etmek için bundan daha düşük bir seviyenin olmadığını dile getiren Harf, bu fotoğraflarla Esad'ın kendi halkına kötü muamelede hiçbir sınırının olmadığının görüldüğünü söyledi.

Harf, "Tekrar etmem gerekirse, bu fotoğraflar Suriyelilerin insan haklarının sistematik ihlallerini, hapishanelerdeki berbat, korkunç koşulları gösteriyor. İşte bu nedenle bu katliamı sona erdirmek için gereken herşeyi yapmaya kararlıyız. Bu ABD'nin empoze edebileceği birşey değil. Bu, BM'nin öncülüğünde yürütülen ve bizim kilit bir parçası olduğumuz bir süreç. Önümüzdeki birkaç günde de Montrö ve Cenevre'de bunun üzerinde odaklanılacak" diye konuştu.

AA

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 07:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35