banner15

ABD'den İsrail'e yerleşim tepkisi

ABD, İsrail'in yerleşim faaliyetlerini gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici olarak gördüklerini açıkladı

ABD'den İsrail'e yerleşim tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yeni konut inşasına ilişkin faaliyetleri "gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici" olarak gördüğü bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın brifinginde, İsrail'in son açıkladığı Doğu Kudüs'te yeni konut inşa etme projesine ilişkin bir soru üzerine, "Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki bu tür faaliyetlere dair uzun süredir benimsediğimiz standart pozisyon belli. Bu tür faaliyetleri gayrimeşru ve barış hedefine zarar verici olarak görüyoruz. İsrail'in, inşaat planlamaları ve geriye dönük yasalaştırmalar da dahil yerleşim yerlerine yönelik mevcut politikasına dair derin kaygılarımız devam ediyor" diye konuştu.

"Herhangi bir müzakerenin neticesine dair peşin hüküm vermeye çalışan bu türden tek taraflı adımlara kesin biçimde karşı olmayı sürdüreceğiz" ifadesini kullanan Toner, ABD yönetimi olarak bu konudaki kaygılarını İsrail hükümetine her zaman aktardıklarını, bu son faaliyetlere dair görüşlerini de İsrail'le paylaşacaklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 08:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35