banner15

ABD'den Karadeniz açıklaması

ABD Donanma Komutanı Ray Mabus, Rusya'nın tepkilerine rağmen Karadeniz'de bulunacaklarını söyledi

ABD'den Karadeniz açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan füze atar savaş gemisi USS Porter'ın geçtiğimiz günlerde boğazlardan geçerek Karadeniz’e ulaşması Rusya’nın tepkisini çekmişti. Amerikan destroyerinin Karadeniz’e girmesinin ardından Moskova yönetimi, ABD gemisinin bölgenin istikrarı için gelmediğini ileri sürerek, bu adımın kendilerince olumlu karşılanmadığını bildirmişti.

AA muhabirinin sorusuna e-posta yoluyla yanıt veren ABD Donanma Komutanı Ray Mabus ise Rusya’nın tepkisine rağmen Karadeniz’de bulunmayı sürdüreceklerini kaydetti.

2. Dünya Savaşı’ndan itibaren deniz yollarının açık tutulması için Akdeniz’de bulunan ABD donanmasının aynı zamanda Karadeniz’de de faaliyet gösterdiğini hatırlatan Mabus, Amerikan gemilerinin Karadeniz’e girip çıkmalarının ve orada ne kadar kalacaklarının Montrö Boğazlar Sözleşmesi kapsamında belirlendiğine dikkati çekti.

Mabus, “Orada olacağız, hazır bulunacağız. Caydırmaya devam edeceğiz. Potansiyel gerilimi engellemek bizim orada bulunmamızın ana nedeni.” ifadesini kullandı.

“Olmamız gereken yerde olacağız ve bu mevcudiyetimizi koruyacağız. Bu normal.” ifadelerine yer veren Mabus, deniz yollarının herkes için açık tutulması misyonlarını sürdüreceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 19:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35