banner15

ABD'den Kobani krizi açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Psaki, “Tek başına hiçbir ülkenin Kobani’deki krizi çözmesini beklemiyoruz" dedi.

ABD'den Kobani krizi açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, “Tek başına hiçbir ülkenin Kobani’deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışıyoruz. Elbette Türkiye’nin oynayabileceği bir rolü var ama onlarla niyetlerini, kapasitelerini ve ne yapmayı istediklerini konuşmak istiyoruz” dedi. 

Psaki, günlük basın toplantısında, ABD Başkanı'nın IŞİD’e karşı küresel koalisyon için özel temsilcisi emekli General John Allen ile yardımcısı ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk'ün Ankara’daki temaslarında "Kobani’deki olaylar ve oradaki insani durum, IŞİD tehdidine karşı Türkiye’nin koalisyona katkıları ve işbirliği yapılabilecek alanlar ile Türkiye-Suriye sınırının güvenliği" konularında görüşmelerde bulunmakta olduklarını kaydetti.

 Psaki, “(IŞİD’e karşı) uzun vadeli geniş koalisyonu güçlendirmenin ilk aşamalarına devam ederken, geçen hafta yaşananlar gösterdi ki IŞİD’in askeri kapasitesini durdurmak için acil ve hızlı adımlar atılması gerekiyor. General Allen ve Büyükelçi McGurk de Türk yetkilileriyle görüşmelerinde bunu açıkça belirtecekler” dedi.

Bir soru üzerine, ABD olarak kendilerinin diğer ülkelerden taleplerde bulunmadığını veya görev dağıtımı yapmadığını belirten Psaki, “Türkiye’nin, askeri işbirlik, teröristlerinin finansmanının durdurulması, yabancı savaşçı akışıyla mücadele, insani yardımlar ve IŞİD’in aşırılık ideolojisinin meşruiyetinin kaldırılması yoluyla IŞİD’in yenilmesi çabalarında geniş tabanlı koalisyona çok iyi katkıda bulanabilecek bir konumda olduğundan şüphe yok. Tüm bu alanlarda katkı sağlama kapasiteleri mevcut ve tüm bunları Türkiye ile konuşacağız” ifadesini kullandı.

"Türkiye’nin Suriye'deki çabalarına Esed rejiminin iktidardan edilmesinin de katılması gerektiğine yönelik bakışının" sorulması üzerine Psaki, koalisyonun önceliklerinin ve hedeflerinin değişmediğini ve bunun da IŞİD olduğunu bildirdi. Psaki, Türkiye’nin askeri eylem de dahil koalisyonda önemli bir rol üstlenmek istediğini daha önce belirttiğini hatırlattı. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun "sadece Türkiye'nin tek başına kara operasyonu yapmasını beklemenin gerçekçi bir yaklaşım olmadığına yönelik sözlerinin" hatırlatılması üzerine Psaki, “Tek başına hiçbir ülkenin Kobani’deki krizi çözmesini veya bu kapsayıcı tehditle mücadeleyi üzerine almasını beklemiyoruz. Bu nedenle birlikte çalışıyoruz. Elbette Türkiye’nin oynayabileceği bir rolü var ama onlarla niyetlerini, kapasitelerini ve ne yapmayı istediklerini konuşmak istiyoruz” dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 23:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35