banner39

ABD’den Körfez uçuşları konusunda acil kodlu karar

FAA, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesinin ardından sivil uçaklara Hürmüz Boğazı ile Umman Körfezi üzerinde uçuş yasağı getirdi.

Amerika 21.06.2019, 10:29 21.06.2019, 10:34
ABD’den Körfez uçuşları konusunda acil kodlu karar

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Havacılık Dairesi (FAA), Basra ve Umman Körfezleri’nin İran hava sahasında kalan bölgelerine uçuş yasağı getirdi. FAA, Twitter üzerinden yayınladığı mesajla ABD’de kayıtlı uçakların, konuyla ilgili ikinci bir açıklamaya kadar söz konusu bölgede uçamayacağını duyurdu. 

Duyuruda, bölgede yoğunlaşan askeri faaliyetler ve artan siyasi gerilimin, sivil havacılık bünyesindeki uçaklar için bir tehlike oluşturabileceği vurgulandı. 

Hollanda ve Malezya’ya havayolu şirketlerinin de endişelerden ötürü farklı bir uçuş güzergahı belirleme çabalarının olduğu ifade ediliyor.

İRAN ABD’YE AİT BİR İHA DÜŞÜRMÜŞTÜ

İran dün Hürmüz Boğazı yakınlarında, kendi hava sahasında seyreden ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıklamıştı. Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) da olayı doğrulamış ancak hava aracının uluslararası hava sahasında olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net
 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?