banner15

ABD'den 'Kürdistan' yorumu: Bu Iraklıların kararı

Beyaz Saray sözcüsü Harf, 'Bağımsız Kürdistan' konusunda sorulan sorular üzerine kendilerinin Irak'ın geleceğiyle ilgili bir misyonunun bulunmadığını ancak yine de ülkenin bütünlüğünden yana olduğunu söyledi

ABD'den 'Kürdistan' yorumu: Bu Iraklıların kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, Iraklı Kürt haber sitesi Rudaw'a verdiği demeçte "Irak bölünürse Kürtler kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptir" sözleriyle ilgili bir soru üzerine ABD Dışişleri Sözcüsü Harf'ten yorum geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, "Bağımsız Kürdistan" konusunda karar vereceklerin mercinin Iraklı liderler olduğunu belirterek kendi ülkelerinin Irak'taki misyonunun bittiğini hatırlattı.

Hüseyin Çelik'in, Iraklı Kürt haber sitesi Rudaw'a verdiği demeçte, "ABD Irak'a barış, istikrar, birlik getirmedi. Arkalarında yalnızca dul kadınlar, öksüz ve yetim çocuklar ile ülkemizin güneyinde Alevi devleti bıraktılar" sözleri anımsatılan Marie Harf, "Bu bizim ülkemizin karar vereceği bir gelecek değil. Bu Iraklıların kararı, öne çıkması gereken Iraklı liderlerin kararı. Bizim orada kendilerine daha iyi, bir gelecek sağlamak için görevimiz bitti. Bu fırsatı onlara verdik. Ama şimdilik bunun olduğunu görmedik. Şimdi olması gereken de dışarıdaki güçleri suçlamak yerine birlik olunmalı. Kendi ülkenize daha iyi bir gelecek vermek zorundasınız. Iraklılar için bu sorunu gidermek ABD'ye, Türkiye'ye, İran'a ya da başka bir ülkeye bağlı değil" diye konuştu.

Marie Harf, ABD'nin Irak'a satmayı düşündüğü F-16 tipi savaş uçaklarını da en kısa zamanda teslim edeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 11:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48