banner39

ABD'den Kuzey Kore'ye tehdit

ABD Dışişleri Bakanı kerry, Kuzey Kore'nin nükleer reaktörü faaliyete geçireceğini söylemesi üzerine ülkesinin 'kendisini korumak için' her şeyi yapacağını söyledi

Amerika 03.04.2013, 07:19 03.04.2013, 07:19
ABD'den Kuzey Kore'ye tehdit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin, 2007 yılından bu yana kapalı durumdaki Yongbyon plütonyum reaktörünü yeniden faaliyete geçireceğini duyurmasına ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'den sert tepki geldi. Devlet başkanı Kim Jong-Un'u provokatif, tehlikeli ve düşüncesiz davranmakla suçlayan Kerry, "ABD Kuzey Kore'yi nükleer bir ülke olarak görmeyecek" dedi.

Kerry, Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile yaptığı basın toplantısında konuştu. Yongbyon'daki nükleer tesisin tekrar harekete geçirilmesinin uluslararası sorumluluklara karşı doğrudan bir ihlal anlamına geleceğini belirten Kerry, "Şunu tekrar etmek isterim ki, ABD kendisini ve dostlarını savunmak için ne gerekiyorsa yapacaktır. Biz bunu yapmaya tamamen hazır ve muktediriz. İnanıyorum ki Kuzey Kore de bunu anlamıştır" şeklinde konuştu.

Kuzey Kore'yi müzakereye davet etmeyi de ihmal etmeyen Kerry, "Tekrar masaya gelebilirler ve en yakın komşusu ve müttefiği Çin gibi diğer ülkelere katılabilirler" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?