banner15

ABD'den NATO'nun gücünü artırma çağrısı

ABD'li bakan yardımcısı Nuland, müttefik ve üye ülkelerden NATO'nun gücünü arttırmalarını istedi

ABD'den NATO'nun gücünü artırma çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, üye ülkelere NATO’nun gücünü artırma çağrısında bulundu.

Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Nuland, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ndeki “Rusya’nın sınır ihlalleri, antlaşmalar ve insan hakları” başlıklı oturumda konuştu.

Nuland, “Bütün müttefik ülkelerin, NATO’nun hazır olması, cevap verebilirliği ve birlikte çalışabilirliğine büyük katkıda bulunmasını bekliyoruz.” dedi.

NATO üyelerinin bugün karşı karşıya olduğu tehlikenin böyle bir beklentiye sebep olduğunu belirten Nuland, “Müttefiklerimizin yüzde 70’i bunu yapıyor fakat bütün NATO üyelerinin üzerilerine düşeni yapması gerekmektedir.” ifadesini kullandı.

Nuland, gelecekte karşı karşıya kalınması muhtemel tehlikelere karşı yatırım yapılması gerektiğine dikkati çekerek, “Rusya’nın çok değişkenli taktiklerine, elektronik ve siber kapasitesine, bilgi kirliliği oluşturmasına ve Orta Menzilli Nükleer Güç (INF) ihlallerine karşı hazır olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Nuland, “Aynı zamanda müttefiklerimize ve partnerlerimize kendi ülkelerinde yatırıma önem vermelerini ve siber güvenlik ve dışarıdan gelen tehlikelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Rusya’ya karşı izlediği politika hakkında da bilgi veren Nuland, şunları kaydetti:

“Rusya’nın agresif politikasını durdurmak için ilk olarak müttefiklerimizle gücümüzü ve birlikteliğimizi artırıyoruz. İkinci olarak ise Rusya’nın baskısına maruz kalan dostlarımıza ve müttefiklerimize dayanıklılıklarını artırmak ve güçsüz taraflarını azaltmaya çalışıyoruz. Üçüncü olarak da Rusya’yla temel ulusal güvenlik önceliklerimiz ve çıkarlarımız uyuştuğu taktirde işbirliği yapıyoruz. Son olarak, Rus halkıyla bağımızı güçlendirmek ve ticari topluluğu korumak için gelecek için daha yapıcı bir ilişki kuruyoruz.”

"RUSYA PROPAGANDASINA KARŞI 100 MİLYON DOLAR HARCANDI"

Öte yandan Nuland, bir soru üzerine, "ABD'nin Rusya propagandasına karşı medya" için harcanan miktar hakkında bilgi verdi.

Nuland, 2014 yılından itibaren, ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), BBG Broadcast ve İdare Meclisi'nin yaklaşık 100 milyon dolar harcandığı belirtti.

Özgür Avrupa Radyosu, Amerikanın Sesi Radyosu, BBG Broadcast tarafından Rusça yayınlar yapıldığını aktaran Nuland, aynı zamanda "özgür basın" ve "gazetecilik dersi" gibi programlar düzenlediklerini kaydetti.

Ayrıca Nuland, Rusya içerisinde de birtakım programlar düzenlemeye çalıştıklarını fakat Rusya'nın benzeri faaliyetler için yaklaşık 400 milyon dolar para harcadığını ve bu anlamda ABD'nin kaynaklarını artırması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 08:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48