banner39

ABD'den Pakistan'a yardım şoku

ABD, Pakistan’dan 800 milyon dolarlık askeri yardımını çekti

Amerika 11.07.2011, 13:43 11.07.2011, 14:03
ABD'den Pakistan'a yardım şoku

ABD Pakistan'a 800 milyon dolarlık askeri yardımı geri çekti. Beyaz Saray yetkilisi Bill Delay, 'Pakistan'ın bazı adımları yardımın bir kısmı üzerinde tereddüte düşmemize neden oldu' diyor.

Yetkiliye göre, Mayıs ayında ABD komandolarının bir gizli baskınla Usame bin Ladin'i öldürmesi, Pakistan'da 'büyük acıya' neden oldu. 'Pakistan'ın terörle mücadelede önemli bir müttefik olduğunu' teyid eden Delay, bu ülkenin 'muazzam sayıda terör eyleminin kurbanı olduğunu' da kaydetti.

Yetkili ABD-Pakistan ilişkilerinin fazla mesaiye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Amerikan ABC televizyonunda bir programa katılan Beyaz Saray yetkilisi, iki ülke arasındaki ilişkinin dünyanın karmaşık bir bölgesinde, karmaşık bir ilişki olduğunu da belirtti.

Delay 'bu zorlukları aşana kadar, Amerikalı vergi mükelleflerinin onlara vaat ettiği paranın bir kısmını geri çekeceğiz' dedi.

New York Times'a göre, üst düzey askeri kaynaklar, geri çekilen miktarın Pakistan'a yıllık askeri yardımın üçte biri kadar olan bir bölümüne denk düştüğünü söylüyor.

Gazete bu adımın, Amerikalı askeri eğitmenlerin Pakistan'dan sınır dışı edilmesineABD'nin öfkesini sergilemek ve İslamcı militanlarla mücadelede Pakistan'ın üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla atıldığını belirtiyor.

İki ülke ilişkileri, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in Pakistan'daki ABD güçlerince 2 Mayıs'ta öldürülmesi sonrası ciddi şekilde zarar görmüştü.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?