ABD'den peş peşe 'Suriye'de sınır gücü kurmuyoruz' açıklamaları

Pentagon'dan akşam saatlerinde yapılan "Suriye'de sınır gücü kurulmayacak" açıklamasının ardından bu kez de ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'dan açıklama geldi. Tillerson, "Suriye'de sınır gücü kurma niyetimiz yok." dedi.

ABD'den peş peşe 'Suriye'de sınır gücü kurmuyoruz' açıklamaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Stanford Üniversitesinde verdiği konferansın ardından Washington'a dönerken uçakta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"Suriye'nin kuzeyinde sınır koruma birlikleri kurulacağı" haberleriyle ilgili konuşan Tillerson, "Türkiye'ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz." yorumunu yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kanada'nın Vancouver kentindeki Kuzey Kore toplantısında konuyu geniş bir şekilde konuştuklarını söyleyen Tillerson, ABD'nin Suriye'deki niyetinin "DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki yerel unsurlara eğitim vermek" olduğunu belirtti.

Tillerson, "Kuzeybatı Suriye'de ve Fırat Vadisi boyunca halen DEAŞ saldırılarının olduğunu görüyoruz, dolayısıyla bu sadece daha fazla eğitim verme ve DEAŞ'ın kaçış yollarını kapatma çabasıdır." değerlendirmesini yaptı.

"TÜRKİYE'NİN VERDİĞİ TEPKİYİ ANLIYORUZ"

Türkiye'nin verdiği tepkiye ilişkin de "Onların neden bu şekilde tepki verdiğini anlıyoruz." ifadesini kullanan Tillerson, bu konuda ABD Savunma Bakanı James Mattis ile aynı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Stanford Üniversitesindeki konuşmasında da Tillerson, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını ve bu konuda beraber çalışmaya devam edecekleri mesajını vermişti.

İLK AÇIKLAMA PENTAGON'DAN GELDİ

Konuyla ilgili akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), PYD/PKK'nın farklı bir isimle bir tür devamı niteliğindeki SDG'ye, Suriye'de kurdurmayı planladıkları "Sınır Güvenliği Gücü"nün "yeni bir ordu" veya "konvansiyonel sınır muhafız gücü" olmadığını iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2018, 10:55
banner53
YORUM EKLE

banner39