ABD'den Putin'e yolsuzluk suçlaması

Amerikan yönetimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i ilk kez doğrudan “yolsuzluğa bulaşmakla" suçladı

ABD'den Putin'e yolsuzluk suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hazine Bakanlığı'nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i doğrudan hedef alarak, Kremlin'deki yolsuzluk zincirinin içinde Rus liderin de yer aldığını iddia etti.

Dün akşam BBC'de yayınlanan Panorama programında konuşan Szubin, Putin'i kastederek, “Onun kendi dostlarını, yakın müttefiklerini nasıl zengin yaptığını ve dost görmediği ve devlet varlıklarına sahip olmayan kişileri nasıl marjinalleştirdiğini gördük. Rusya'nın enerji zenginlikleri veya diğer devlet sözleşmeleri olsun, bunu ona hizmet edenlere veriyor ve hizmet etmeyenleri uzak tutuyor. Benim için bu bir yolsuzluk" dedi.

Amerikan yönetimi 2014 yılında Putin'in yakın çevresindeki birçok ismi yolsuzlukla suçlayarak ambargo kararı almış ve Putin'in enerji sektöründe gizli yatırımları olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Washington, Putin'i doğrudan yolsuzlukla suçlamaktan kaçınmıştı.

Szubin, Putin'in zenginliğinin 40 milyar doları bulduğu yolundaki 2007 tarihli gizli bir CIA raporunu soran BBC muhabirinin sorusunu cevapsız bırakırken, Rus liderin epeyce yüklü bir gizli serveti olduğunu ise doğrulayarak şöyle dedi:

“Yıllık 110 bin dolar gibi bir maaşı olduğu sanılıyor. Bu onun servetini açıklamıyor. Uzun zamandır gerçek servetini ustalıkla gizlemeyi başarıyor"

Kremlin ise Washington'dan gelen açıklamaya anında karşılık verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Tüm bu suçlamalara cevap vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma" dedi.

YAT İDDİASI

Bu arada İngiltere'de yaşayan en zengin Rus iş adamı olan, Chelsea futbol kulübünün sahibi Roman Abromoviç'in 2002'de Rusya lideri Vladimir Putin'e 35 milyon dolarlık bir yat hediye ettiği öne sürüldü.

Bir dönem devlete ait gemicilik şirketi Sovcomflot’u işleten Dmitri Skarga, BBC'ye açıklamasında 57 metre uzunluğundaki Olympia adlı yatın devrini, kendisinin yaptığını söyledi.

Skarga, “Abramoviç, yatı bir çalışanı aracılığıyla Putin’e devretti. 2002’de Mart sonunda Amsterdam’da ben de o yattaydım. Abramoviç’in temsilcisi vardı. Yatın sahibinin Roman olduğunu söyledi” dedi.

Skarga’ya göre Olympia, Putin’e bir offshore şirketi üzerinden verildi. Putin adına yatın idaresini Skarga üstlendi ve işletme masraflarıyla ilgili raporlar hazırladı.

Yatın masraflarının devlet bütçesinden ödendiğini belirten, Dmitri Skarga, devlete değil Putin'e ait olması nedeniyle geminin varlığının sır olarak tutulduğunu söyledi.

Abramoviç’in avukatları iddiayı reddetti. Kremlin sözcüsü iddiaları 'hayal ürünü' olarak niteledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 13:29
banner53
YORUM EKLE

banner39