ABD'den Rusya'ya ilk Suriye yaptırımı

Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye yaptırım öngören tasarıyı üçüncü kez veto etmesi ABD Kongresi'ni harekete geçirdi. ABD Kongresi, Rusya ile silah ticaretini askıya alan bir tasarıyı kabul etti

ABD'den Rusya'ya ilk Suriye yaptırımı

Suriye'de Esad rejimi ile muhalifler arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam etmesine rağmen, Rusya ve Çin'in vetosu nedeniyle BM Güvenlik Konseyi, Suriye yönetimine karşı yaptırım kararı alamıyor. Batılı ülkelerin, Suriye'ye yaptırım öngören tasarısı, dün BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin tarafından üçüncü kez reddedildi.

Özellikle Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a verdiği destek ABD'nin uzun zamandır tepkisini çekiyordu. Ancak ABD, Suriye'den dolayı ilk kez Rusya'ya yaptırım için harekete geçti. ABD Kongresi'nde Demokrat üye Jim Moran tarafından hazırlanan Rusya'yla silah ticaretini askıya alan karar tasarısı 5 karşı 407 oyla kabul edildi.

Tasarı, ABD Savunma Bakanlığı'nın Rus silah şirketi Rosoboronexport'la silah ticareti yapmasını yasaklamayı öngörüyor. ABD Kongresi'ndeki tasarının hayata geçmesi için senatodan da geçmesi gerekiyor.

ABD Kongresi'ne sunulan tasarıda, Rusya'nın Beşşar Esad'ı desteklediği açık bir dille belirtildi. Ayrıca Rosoboronexport'la silah ticaretinin askıya alınmasına gerekçe olarak ise, Rus şirketinin Suriye'ye roketatarlar, savaş helikopterleri ve cephanelik satması gösterildi.

PENTAGON İKİ GÜN ÖNCE ANLAŞMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamayla, Rus Rosoboronexport şirketiyle, 5 savaş helikopterinin Afganistan'a satılması konusunda anlaşmaya vardığını belirtmişti. Pentagon'un Rosoboronexport'la yaptığı antlaşmanın 640 milyon dolar değerinde olduğu açıklanmıştı.

RUSYA VE ÇİN'DEN VETO

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dünkü oturumunda Batılı devletlerin Suriye'de çözüm için hazırladığı karar tasarısı görüşüldü. Esad yönetiminin ağır silahlar kullanmayı bırakmaması durumunda daha ağır yaptırımlar uygulanmasını içeren tasarıyı Rusya ve Çin veto etti.

 

Kaynak: Ajanslar

 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2012, 16:06
banner53
YORUM EKLE

banner39