ABD'den Rusya'ya yeni yolsuzluk suçlaması

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus hükümetinin her aşamasında yolsuzluk olduğu yönündeki kaygılarının sürdüğü belirtildi

ABD'den Rusya'ya yeni yolsuzluk suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Vladimir Putin'in yolsuzluğa karıştığı yönündeki iddialar hakkında, “Rus hükümetinin yolsuzluğu hakkındaki düşüncelerimiz çok iyi bilinmektedir” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubin’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yolsuzluğa karıştığı yönündeki sözlerine ilişkin konuştu.

Toner, “Genel olarak konuşmam gerekirse Rushükümetinin yolsuzluğu hakkındaki düşüncelerimiz çok iyi bilinmektedir. Rus hükümetinin birçok mertebesinde yolsuzluk olduğu yönündeki kaygılarımız devam etmektedir” dedi.

Toner, Rusya hükümetine, hükümet dışı aktörlerle ilişkileri durdurarak daha şeffaf bir tablo çizmeleri yönünde uyarılarda bulunduklarını, Moskova'ya uyarılarda bulunmaya devam ettiklerini söyledi.

SURİYE'DE REJİM TARAFINDAN ABLUKA ALTINDA TUTULAN ŞEHİRLER

Toner ayrıca, basın toplantısında soru cevap bölümüne başlamadan yaptığı açıklamada, Suriye’de Beşşar Esad yönetimi tarafından kuşatma altında tutulan şehirlere bir an önce insani yardımın ulaşması yönünde çağrıda bulundu.

Taraflar arasında Cenevre’de hangi grupların masaya oturacağı hakkında tartışma devam ederken, Toner, Suriye’de 100 binlerce kişinin yiyecek ve ilaç ihtiyacı olduğunu söyledi.

Toner, IŞİD, Hizbullah ve Esad rejiminin Suriye'de birçok şehri kuşatma altında tuttuğunun altını çizerek, “Bütün taraflar acil olarak, hiçbir şart gözetmeksizin Suriye'de kuşatma altındaki şehirlere yardımların ulaşmasına izin vermelidir” dedi.

Açıklamasında Esad ve Putin’e seslenen Toner, “Esad yönetimi, Uluslarası İnsani Hukuk kurallarına uymalıdır. BM üyeleri, özellikle Rusya, Esad hükümetine baskı yaparak bir an önce geçişlere izin vermesini sağlamalıdır” ifadesini kullandı.

Toner, kendisine yöneltilen bir soru üzerine İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’un "Türkiye, petrolünü alarak finansal olarak IŞİD'i destekledi" şeklindeki iddiasına ilişkin konuştu.

İddiaların bu sefer Rusya’dan değil de ABD’nin müttefiki İsrail tarafından geldiği yönünde bir hatırlatma üzerine Toner, “Kendileriyle aynı fikri paylaşmıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2016, 08:22
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakkı
hakkı - 5 yıl Önce

Amerika kansız bir şekilde rusyayı dize getirmeye çalışıyor bence. lkönce petrol v.b. fiyatlarını düşürerek ekonomisinin belini kırdı. Şimdi de '' rus halkı olarak sizin alım gücünüz yerlerde sürünürken bak yöneticileriniz sefa yapıyor, paraya para demiyor, sınırsız haksız kazanç dönüyor'' diyerek putine karşı halkı kullanmaya çalışıyor ki, çok zekice /aşamalı bir plan yapılmış. Tutar mı?, tutabilir. Aç halk her zaman bir sorumlu arar sonuçta. Rusya'yı zorlu günler bekliyor ilerleyen süreçte ??

banner39