banner39

ABD'den silah satışına denetim

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Obama, ülkedeki silah satışlarının sıkı denetim altında olması gerektiğini söyledi

Amerika 08.01.2016, 10:23 08.01.2016, 10:23
ABD'den silah satışına denetim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama Amerikan halkına: “Silahlarınıza el koymayacağız, satışlarına denetim getireceğiz” dedi.

ABD’de silah satışını sınırlandırmak için başkanlık yetkisini kullanma girişiminde bulunan Başkan Barack Obama, Amerikalıların silah sahibi olmalarının anayasanın Amerikalılara tanıdığı bir hak olduğunu, ancak sabıka kaydı ve silah satışlarının daha sıkı denetim altında tutulması gerektiğini söyledi.

Obama, George Mason Üniversitesi’nde halka açık oturumda yaptığı konuşmada, her yıl aralarında çocukların da bulunduğu binlerce kişinin silahlı saldırılarda yaşamlarını yitirdiklerini belirterek, “Trafik kazalarını da engelleyemiyoruz ama çıkardığımız yasalar sayesinde kazalar yıllar içinde ciddi oranda azaldı. Silah sahibi olma konusunda da yapmak istediğimiz bu” diye konuştu.

Obama, CNN International’da yayınlanan oturumda ‘herkesin silahlarına el koyacak’ iddialarına da karşı çıktı. Obama halkın kişisel silahlarına el konulacağı iddialarını komplo teorisi olarak niteledi. Konuşmasında, ABD’de silah lobisinin en büyük destekçisi olan Ulusal Silah Derneği’ne (NRA) yüklenen Obama, derneğin silah alacakların sicil kayıtlarının incelenmesi uygulamasına karşı çıktığını, NRA yetkililerini birçok kez desteklemediğini, Beyaz Saray’a davet ettiklerini ancak NRA yetkililerinin bu davetleri geri çevirdiğini belirtti.

ABD’de silah satışlarında son yıllardaki artışına da değinen Obama buna NRA’nın takındığı tutumun yol açtığını savundu. Obama, “Ne zaman silahlı saldırı yapılsa silah satışları artıyor. Çünkü NRA her saldırının ardından yönetimin yeni silah yasası çıkaracağı söylentileri yayarak silah satışlarında patlatmalara yol açıyor” dedi.

Obama, hafta başında Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunlukta olduğu ABD Kongresi’ni devre dışı bırakarak silah alımlarının sınırlandırılması ve denetimi için bir dizi önlem açıklamış, Sandy Hook İlkokulu’nda geçen yıl onlarca çocuğun ölümüne yol açan saldırılardan söz ederken gözyaşlarını tutamamıştı. ABD’de, yalnızca 2015 yılında 51 binden fazla silahlı saldırıda 13 bin kişinin yaşamını yitirdi. Son araştırmalara göre, ülke genelinde sivillerin elinde yaklaşık 300 milyon silah bulunuyor. ABD nüfusunun üçte biri evinde bir ya da birden fazla silah bulunduruyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?