banner39

ABD'den Suriyeli muhaliflere gizli yardım

ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriyeli muhaliflere yardıma onay veren gizli bir planı imzaladığı iddia edildi

Amerika 02.08.2012, 10:45 02.08.2012, 12:52
ABD'den Suriyeli muhaliflere gizli yardım

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama'nın bu yılın başlarında Suriye'de Beşşar Esad rejimini devirmeye çalışan muhaliflere destek talimatı içeren gizli bir belge imzaladığı öne sürüldü.

Reuters haber ajansı, Amerikalı hükümet kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Obama'nın onayladığı, "istihbarat kararı" olarak nitelendirilen talimatla, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve diğer Amerikan kurumlarına Suriye Devlet Başkanı Esad'in devrilmesi için muhaliflere destek sağlamasına izin veriliyor.

Obama'nın bu belgeyi tam olarak ne zaman imzaladığı ise bilinmiyor. Beyaz Saray sözcüsü Tommy Vietor, haberle ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Obama'nın gizli talimat onayladığı haberlerinin ötesinde Washington yönetimi Esad karşıtlarına destek verdiğini açıkça ifade etmişti.

Daha önce İncirlik'te ABD hükümet tarafından kurulan, Türkiye ve müttefikleri tarafından işletilen gizli bir komuta merkezi oluşturulduğu iddia edilmişti.
Reuters Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte, Türkiye'nin Esad'ın muhaliflerine doğrudan hayati önem taşıyan askeri ve iletişim desteği sağlamak için bu gizli üssün kurulduğunu bildirdi.

Avrupa hükümet kaynakları Suudi Arabistan ve Katar'daki zengin ailelerin isyancılara önemli finansman sağladığını söyledi. Suudi Arabistan ve Katar hükümetlerinin üst düzey yetkilileri halka Esad'a isyan için çağrıda bulundular.

Salı günü, NBC kanalı Özgür Suriye ordusuna, Esad'ın helikopter ve uçaklarına karşı kullanılabilecek yaklaşık iki düzine karadan-havaya füze sağlandığını duyurdu. MANPADS olarak bilinen ve omuzdan atılan füzelerin Türkiye üzerinden isyancıları teslim edildiği öne sürüldü. Muhalifler ise iddiaları reddetti.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan hükümetinin Suriye muhalefetine "ölümcül olmayan yardım" için 25 milyon dolar tahsis ettiğini açıkladı.

Bir Amerikalı yetkili bu yardımların daha çok telsiz gibi iletişim araçlarını kapsadığını söyledi. Bakanlık, ayrıca ABD'nin Suriye halkına insani yardım için 64 milyon dolar ayırdığını bildirdi. Bu miktarın Dünya Gıda Programı, Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı ve diğer yardım kuruluşlarına yapılan katkıları da kapsadığı kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü