banner39

'ABD'den Suriye'ye sevkiyat hazırlığı' iddiası

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığından emin olan ABD'nin Suriyeli muhaliflere ölümcül etkideki silahların sevkiyatını başlatmaya hazırlandığı öne sürülüyor

Amerika 01.05.2013, 12:58 01.05.2013, 15:21
'ABD'den Suriye'ye sevkiyat hazırlığı' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Suriye rejimini yıkabilmek için daha sıkı tedbirler almaya hazırlanıyor. Bu tedbirlerin içerisinde muhalefete ölümcül silahlar temin etmekte var.

The Washington Post Gazetesi'nin üst düzey bir Amerikalı yöneticiye dayandırdığı haberine göre, ABD yönetimi muhaliflere etkili silahlar göndermek için hazırlık yapıyor.   Suriyeli muhalif güçlere ölümcül silah desteğinin, hâlihazırda görüşülen birkaç olası eylem seçeneklerinden biri olduğu belirtiliyor.

Obama'nın askeri müdahale seçeneğinin açık olduğu açıklaması yapması Amerikalı yönetici tarafından "tüm seçenekleri gözden geçiriyoruz" diyerek desteklendi. Ülkedeki gerilimin arttığını söyleyen yönetici "doğrudan bir askeri müdahale kenarda duruyor" dedi.

Yönetimin halihazırda süren siyasi görüşmeleri sürdürmeye niyetli olduğu belirtilen haberde, askeri yardımın boyutları hakkında net birşey söylenmedi. Muhaliflerin talepleri arasında tanksavar ve karadan havaya atılan füze de bulunuyor.

Obama dün yaptığı konuşmada , Suriye hükümetinin kimyasal silah kullanmasının "cini şişeden çıkaracağını" vurgulamıştı.

Obama bu konuşmasının sadece bir gün öncesinde Putin'le telefon görüşme yapmış, yakın zamandan Moskova'yla bu konuyu ayrıntılı görüşme kararı almıştı.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?