ABD'den Tunus'a 500 milyon dolarlık teminat

ABD Tunus'a kalkınma reformlarında kullanılmak üzere 500 milyon dolarlık kredi için teminat verdi

ABD'den Tunus'a 500 milyon dolarlık teminat

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Tunus hükümetine 500 milyon dolar tutarında kredi garantisi sağlama kararı aldı.

Karar, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ile Beyaz Saray’da bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama tarafından açıklandı. Görüşmenin ardından yayınlanan ABD–Tunus Ortak Bildirisi'nde, “ Tunus’un yakın vadedeki ekonomik zorluklarına cevap vermek ve Tunus Başbakanının reform ajandasını desteklemek için, Obama, Tunus’un uluslararası sermaye piyasalarına erişimini kolaylaştırmak amacıyla 500 milyon dolarlık ikinci kredi garantisi sağlama niyetini açıkladı” ifadesi kullanıldı.

ABD, Tunus hükümetine 2012 yılında da 485 milyon dolarlık kredi garantisi sağlamıştı.

Obama, konuk başbakan Cuma ile görüşmesinin öncesinde yaptığı açıklamada da, ABD’nin, Arap Baharı'nın doğum yeri olarak nitelendirilen “Tunus’un deneyiminin başarılı olmasını sağlamak için büyük yatırım” yaptığını söyledi. ABD olarak, Tunusluların kendi kaderlerini kendilerinin belirlemesini ve Tunus’un sadece kendi kendine yeterli olması değil dünya ekonomisinde canlanmasına imkan tanıyacak ekonomik reformların hayata geçirilmesini istediklerini belirten Obama, Tunus'a yönelik olarak, son üç yılda sağladıkları yardımın yanında, kredi garantileri şeklinde ilave destekler sunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Ülkesinde ekonomik ve siyasi reformların hayata geçirilmesinde Başbakan Cuma’nın önünde zorlu bir yolun olduğunu belirten Obama, Cuma’nın bugüne kadar “olağanüstü bir iş” çıkardığını belirterek, “Başbakan’ın rehberliğinde Tunus’un bazı reform hedeflerini başarabileceğinden ve gelecekteki büyük başarıların zeminini hazırlayabileceğinden eminiz" ifadesini kullandı.

Tunus Başbakanı Cuma da, "Yeni anayasamızın doğumu bir şekilde zorluydu, ancak bu dönemlerin üstesinden geldik ve şimdi geleceğe, gençlerimiz için yeni bir geleceğin yaratılmasına odaklanmalıyız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2014, 12:22
banner53
YORUM EKLE

banner39