banner39

ABD'den Türk savunma şirketlerine F-35 tehdidi

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle ABD'nin F-35'in Türk tedarikçilerinin ötesinde Türk savunma şirketlerine de yaptırım uygulayabileceği iddia edildi.

Amerika 18.06.2019, 10:57 18.06.2019, 14:05
ABD'den Türk savunma şirketlerine F-35 tehdidi

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) satın almadan sorumlu yetkilisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları nedeniyle Washington'un Locheed Martin yapımı F-35 parçaları üreten Türk şirketlere ek olarak, diğer Türk savunma şirketlerine finansal yaptırımlar getirme seçeneğini değerlendirdiğini belirtti.

Lord Paris havacılık fuarında yaptığı açıklamada ABD’li yetkililerin Türkiye'yi önemli bir NATO müttefiki olarak gördüklerini kaydetti ve şirketlerin F-35 savaş uçağının yanı sıra ABD silah sistemleri için kritik parçalar üretmeye devam etmeleri için S-400 alma planlarından vazgeçme çağrısında bulundu.

MİLLİ MUHARİP UÇAĞI DENGELERİ DEĞİŞTİRECEK

Türkiye, 'Milli Muharip Uçağın (MMU) birebir modelini ilk kez  dün Uluslararası Paris Airshow'da görücüye çıkarmıştı. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Genel Müdürü Temel Kotil "Milli Muharip Uçağı ilk kez Paris’te tanıttık. Bu Avrupa'nın en iyi savaş uçağı olacak" ifadelerini kullanmıştı. 

Uçağın açıklanan özelliklerinde önceki döneme göre değişiklikler olduğunu anlatan uzmanlar 'İtki', 'Kanat Alanı' ve 'Görevler arası kolayca geçiş yapabilme' gibi özelliklere vurgu yaparak, dünya havacılık camiasına "F-35 yerine de geçebilirim" mesajının verildiği görüşünde. Temel Kotil’in MMU’nun 'Meteor' hava-hava füzesi atabilme özelliğinden de bahsettiğini söyleyen Turan Oğuz ise, "Bu adım 'mutabakat muhtırası' kapsamında atıldıysa, hem Türkiye hem Avrupa 'ortak çalışacağız' mesajını da vermiş oluyor" açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: Ajanslar
 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?