ABD'den Türkiye'ye Heybeliada çağrısı

ABD Kongresi, Türkiye’den Ruhban Okulu’nun koşulsuz ve erteleme olmadan yeniden açılmasını talep etti

ABD'den Türkiye'ye Heybeliada çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Temsiciler Meclisi Dışilişkiler Komitesi’ne bağlı Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi, Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması çağrısına yer veren tasarıyı oy birliği ile kabul etti. Zaman'ın haberine göre, tasarıda azınlıklara yönelik reformlar memnuniyetle karşılanmakla birlikte Türkiye’den Ruhban Okulu’nun koşulsuz ve erteleme olmadan yeniden açılması talep ediliyor.

Tasarıyı Kongre'ye sunan Cumhuriyetçi Milletvekili Gus Bilirakis, Ortodoks Hristiyanlar olarak Türkiye'de son dönemde inanç özgürlüğü alanındaki gelişmelerden memnuniyet duyduklarını söyledi. Bununla birlikte atılan adımların yeterli olmadığına dikkat çeken Bilirakis, "Bu tasarı açık olarak Türk hükümetine son olumlu adımı atması çağrısında bulunuyor" dedi. Dünya genelinde 300 milyondan fazla Ortodoks'un bu kararı beklediğine vurgu yaptı.

Komite Üyesi Bill Keating yaptığı konuşmada, okulun Ortodokslar ve bölge açısından önemine değindi, "Çok geç kalındığını düşünmüyorum" dedi.

Komite Başkanı ve Temsilciler Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Üyesi Dana Rohrabacher, Türkiye'nin bağımsız ve onurlu bir ülke olarak kendi değerlerine göre bir karar vereceğini ifade etti.

Tasarı geçtiğimiz Mayıs ayında Cumhuriyetçi Milletvekili Gus Bilirakis tarafından 12 milletvekilinin desteğiyle sunulmuştu. Bu sayı zamanla yeni milletvekillerinin eklenmesi ile 33'e yükseldi. Tasarının yürürlüğe konması için önce üst komiteden daha sonra Kongre'nin iki kanadı Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 10:41
banner53
YORUM EKLE

banner39