banner39

ABD'den Türkiye'ye özel Kızılderili yasası

Türkiye'den konut isteyen Kızılderililerin hükümet izni olmadan Türkiye ile iş yapmalarını öngören yasa ABD Temsilciler Meclisine sunuldu

Amerika 12.07.2011, 11:14 12.07.2011, 12:56
ABD'den Türkiye'ye özel Kızılderili yasası

Türkiye'den konut isteyen Kızılderililer'in Türkler'le ticaret yapmasını sağlayacak yasa ABD Temsilciler Meclisi'ne sunuldu. Tarihi tasarıyla Kızılderililer, Türkler'le hükümet izni olmadan iş yapabilecek.

Star gazetesinin haberine göre dönemin Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'a ABD ziyaretinde gelen Kızılderililer'in Türkiye'ye 'Bize ev yapın' teklifinin önü açılıyor. Çağlayan, iki yıl önce Hopiler'in Türk müteahhit istediğini ve karşılığında da yeraltı kaynaklarını önerdiklerini söylemişti. Çağlayan, ancak bu işbirliğinin yapılabilmesi için Amerikan senatosundan yasanın çıkması gerektiğini söylemişti. İşte bu yasa da bugünlerde çıkmak üzere. ABD'de, Amerikan yerli kabilelerine, sadece Türk şirketleriyle federal hükümetin onayına gerek kalmadan ticaret yapma imkanı sunan 'tarihi' yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'ne sunuldu. Turkish Coalition of America'nın (TCA) ciddi çabaları sonucunda, Kongre'deki Amerikan yerlisi tek milletvekili, Yerli Amerikan Dostluk Grubu'nun Eşbaşkanı ve Türkiye Dostluk Grubu'nun da üyesi olan Tom Cole, Temsilciler Meclisi'ne, Amerikan yerlilerinin ekonomik gelişmesine katkıda Türkiye'ye 'eşsiz' bir pozisyon sağlayan bir tasarı sundu.

KABUL EDİLME İHTİMALİ YÜKSEK

Amerikan yerli kabilelerine, Türk şirketleriyle federal hükümetin onayına gerek kalmadan ticaret yapma imkanı sunan tasarının, Temsilciler Meclisi Doğal Kaynaklar Komitesi Kızılderili ve Alaska Yerlileri İşleri Alt Komitesi tarafından ele alınması bekleniyor. TCA'nın öncülüğüyle, bu alt komiteye, Türk girişimcilerinin de getirilerek, Türk girişimciliği hakkında oturum yapılması da planlanıyor. ABD'nin son dönemde sorunları gidermeye çalıştığı yerli Amerikalılar konusunda olumlu teklifleri gündeme getirmesi nedeniyle de tasarının kabul edilme olasılığı yüksek. Tasarı kanunlaşması halinde, 6 kadar kabile veya kabile konsorsiyumu, Türk şirketleriyle federal hükümetin onayına gerek kalmadan ticari bağlar kurabilecek. Böylece Türkiye, federal hükümetin iznine gerek kalmadan Amerikan yerlilerinin çalışabileceği tek ülke olacak. Bu düzenlemenin başarılı olması halinde, başka ülkelere yönelik de benzer düzenlemelerin gündeme getirilebileceği belirtiliyor. TCA Başkanı Lincoln McCurdy Türk şirketlerinin inşaat alanında sahip oldukları güçle, Amerikan yerlileriyle çalışmaya gösterdikleri ilgi bir araya getirildiğinde, bu yasanın Türk şirketlerine, özel sektör ekonomik büyümesini teşvik etme ve istihdamda eşsiz bir pozisyon sunduğunu ifade etti.

KIZILDERİLİ ÖĞRENCİLER İTÜ VE BAHÇEŞEHİR'DE BURSLU OKUYABİLİYOR

TCA, yıllardır yerli Amerikalılar ile Türk halkı arasında köprüler kurmaya dönük çabalara destek veriyor. 2008 yılından başlayarak Türkiye'de okumaya ilgi gösteren yerli Amerikalı öğrencilere burslar sunan TCA, bu tarihten itibaren İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Bahçeşehir Üniversiteleri'nin kendi burslarından yerli Amerikalı öğrencilerin yararlanması için bu üniversitelerle birlikte çalışıyor. Bu kapsamda, İTÜ ayrıca, kabile bölgelerindeki altyapı konuları hakkında kabile yönetimi yetkililerine danışmanlık vermeyi amaçlayan bir program da tasarlıyor.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?