banner39

ABD'den Türkiye'ye petrol resti

ABD Dışişleri Bakanlığı 'Komşu ülkelere de, tansiyonu herhangi bir şekilde artırmaya katkıda bulunacak bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz' dedi.

Amerika 12.12.2012, 08:22 12.12.2012, 09:25
ABD'den Türkiye'ye petrol resti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Irak Hükümeti'nin uygun onayı olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemediklerini belirterek, 'Komşu ülkelere de, tansiyonu herhangi bir şekilde artırmaya katkıda bulunacak bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz' dedi. 

Nuland, günlük basın toplantısında, ''Türkiye, kuzey Irak bölgesel yönetimi ile petrol anlaşmasını müzakere ediyor veya müzakereyi tamamladı. Bu, Bağdat merkezi yönetimi için provokasyon olacağından Türkiye'ye bu yönde gitmemesi çağrısı yapıyor musunuz?'' sorusu yöneltildi.

ABD'nin, Irak'ın hidrokarbon kaynaklarının yönetimine yönelik tartışmalarda anayasal çözümü desteklediğini belirten Nuland, şunları kaydetti:

''Bu bizim uzun vadeli pozisyonumuz. Irak hükümetine ve bölgesel yönetime, yasa üzerinde anlaşmaya varmaları yönünde çağrı yapmayı sürdüreceğiz. Böylelikle yatırımları artırabilirler, böylelikle herkes bu konu hakkındaki adil hukuki temelin ne olduğunu bilir.

Irak Hükümeti'nin uygun onayı olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemiyoruz ve Irak hükümetini ve bölgesel yönetimi, farklılıkları üzerinde çalışmaya devam etmeye teşvik ediyoruz. Ayrıca, komşu ülkelere, tansiyonu herhangi bir şekilde artırmaya katkıda bulunacak herhangi bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrı yapıyoruz.''

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?