banner15

ABDli asker işkence yüzünden intihar etmiş

Irak'ta görev yapan ABDli kadın askerin, işkenceye dahil olmayı reddettikten sonra intihar ettiği ortaya çıktı

ABDli asker işkence yüzünden intihar etmiş


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yaklaşık 7 yıl önce Irak'ta görevli olduğu askeri üste kendini vuran Amerikan askeri Alyssa Peterson'un intiharı ile ilgili şok gerçek ortaya çıktı.

Gerek gazetecilerin gerekse ailesinin yıllardır intiharın arkasında yatan nedenler üzerine sürdürdüğü mücadele sonunda elde edilen gizli askeri belgeler, Peterson'un şimdiye kadar gizlenen günlüğü ve arkadaşlarının ifadeleriyle yeni bir boyut kazandı.

Arapça bildiği, psikoloji eğitimi gördüğü ve sorgulama teknikleri konusunda uzmanlaştığı belirtilen Amerikalı askerin, Irak'taki ABD üslerinde sorgulamalar sırasında işkence yapılması nedeniyle bunalıma girdiği belirlendi. Elde edilen bilgilere göre, Peterson, sorgulamalarda yer almayı reddettikten kısa bir süre sonra odasında intihar etti.

Amerika'da yayın yapan sol eğilimli Nation dergisi muhabiri Greg Mitchell, Peterson'un intiharının yedinci yıldönümünde yayınlanan haberde, 27 yaşındaki kadın askerin işkenceli sorgu odalarında bulunmayı reddettikten bir kaç gün sonra kendini vurduğunu kaydetti.

Haberde, ailesinin kızlarının intihar ettiği bilgisine 2 yıl sonra, intiharın nedeni ile ilgili gerçeklere ise 7 yıl sonra ulaşabildiğine dikkat çekildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 12:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35