ABD'li bakan: IŞİD'i Türkiye ile birlikte çökertiyoruz

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, IŞİD'in petrol ağını Türkiye ile ortak bir şekilde çökerttiklerini söyledi

ABD'li bakan: IŞİD'i Türkiye ile birlikte çökertiyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, IŞİD’e karşı Türkiye ve ABD’nin birlikte mücadele ederek, örgütün petrol ağını çökertmeye başladığını söyledi. Moniz, “IŞİD’in petrol üretimi düşüyor. Türkiye’nin IŞİD’e karşı son adımlarını da memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

6. Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi için İstanbul’da bulunan Moniz, Hürriyet Gazetesi’nden Merve Erdil’e konuştu. Moniz, Irak ve Suriye’de petrol sahaları ve rafinerilerini eline geçirerek, bu sayede büyük gelir sağlayan IŞİD’e yönelik adımların sonuç vermeye başladığını ve örgütün kontrolündeki petrol üretiminin düştüğünü söyledi. Bu konuda Türkiye ile aynı hedeflere sahip olduklarını ve işbirliği yaptıklarını dile getiren Moniz, “Atılan askeri adımlar, IŞİD’in petrol üretim ve işleme kapasitesini önemli oranda azalttı. Bu devam edecek. IŞİD konusunda Türkiye ile tabii ki aynı hedefleri paylaşıyoruz. Aynı zamanda Suriye liderliğinin siyasi bir dönüşüme ihtiyaç duyduğu konusunda da hemfikiriz. Bunlar zaten birbiriyle bağlantılı konular” şeklinde konuştu.

IŞİD’in petrol üretiminin düştüğünü ifade eden Moniz, özellikle sınırdan petrol kaçakçılığı konusunda Türkiye ile işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Moniz, şöyle konuştu:

“ABD ve Türkiye’nin, IŞİD’i devirme konusunda ortak bir hedefi var. Türklerle stratejik hedeflerimiz bu konuda büyük ölçüde kesişiyor. IŞİD’in ele geçirdiği bölgelerin içerisinde ve bu bölgelerden dışarı petrol akışını durdurmaya yönelik sistematik olarak denetim yapıyoruz. Türkiye’nin de son dönemde IŞİD’in kaçak petrol ağını çökertmeye yönelik attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz.”

Türkiye ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) enerji anlaşmalarına yönelik ABD’nin bakış açısı ile ilgili olarak da Moniz, “Aslında sabahki toplantıda Enerji Bakanı Taner Yıldız’la da bu konuda benzer şeyler söyledik. Öncelikle Irak’ın inanılmaz bir potansiyeli var. Irak’ın tamamı, petrol üretimini daha da artırma noktasında muazzam potansiyel taşıyor. Bu üretim ve üretilen petrolün ihracatı, Irak’taki Anayasal süreçlere uygun olmalı. Bağdat ve Erbil arasında en son atılan adım çok olumlu bir adımdı. Bunun Erbil ile petrol gelirleri ve bütçenin paylaşımına yönelik bir anlaşmanın ilk adımı olduğunu düşünüyorum. Bu da bizi cesaretlendiriyor. Türkiye, açık bir şekilde burada önemli bir rol oynuyor. Aynı şekilde ABD’nin de önemli rolü var. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bunları hepsini aşmanın ve çözüm sağlamanın yolu da anayasal çerçeve.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2014, 10:25
banner53
YORUM EKLE

banner39