banner39

ABD'li banka rekor cezayı ödeyecek

Bakanlık, mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlük nedeniyle uluslararası yatırım bankasının 5,06 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini bildirdi

Amerika 11.04.2016, 21:18 11.04.2016, 21:18
ABD'li banka rekor cezayı ödeyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, finans krizi döneminde mortgage faaliyetlerindeki usulsüzlüklerden dolayı 5 milyar dolardan fazla para cezası ödemeyi kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı ile banka arasında yeni yılın başından itibaren yapılan görüşmelerde sonuca gidildi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Goldman Sachs, 2007 ile 2009 yılları ipotekli menkul kıymetlerin ihracı, pazarlaması ve satışı konularında yaptığı ihlallerden dolayı 2 milyar 385 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Açıklamada ayrıca bankanın, ihlallerden etkilenen tüketicilere 1 milyar 800 milyon dolar "rahatlama sağlamayı", Ulusal Kredi İdaresi Birliği, Chicago ve Seattle Federal Konut Bankalarının da aralarında bulunduğu federal ve eyalet kuruluşlarına da 875 milyon dolar ödemeyi kabullendiği bilgisi verildi.

Adalet Bakanlığı Hukuk Davaları Bölümü Başkanı Başsavcı Vekili Benjamin Mizer, “Bugünkü karar, bakanlığın, yasadışı eylemleriyle 2008 yılında finansal krizin yaşanmasında sorumlu olanlara yönelik kararlılığının diğer bir örneğidir” açıklamasında bulundu.

Bakanlık, daha önce konut kredilerindeki usulsüzlükler nedeniyle Bank of America’ya 16,6 milyar dolar, Citigroup’a 7 milyar dolar ve JPMorgan Chase’e ise 13 milyar dolar ceza vermişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?