banner39

ABD'li Demokratlar İran şüphelerini Obama'ya iletti

ABD Senatosu'ndaki bazı Demokratlar, Obama'ya, Kongre'deki İran'a yönelik yaptırımlar içeren tasarıyı, 24 Mart'a kadar oylamayacaklarını bildirdi.

Amerika 28.01.2015, 00:36 28.01.2015, 08:46
ABD'li Demokratlar İran şüphelerini Obama'ya iletti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Senatosu'ndaki bazı Demokratlar, ABD Başkanı Barack Obama'ya, Kongre'deki İran'a yönelik yaptırımlar içeren tasarıyı, İran ile müzakerelerde siyasi çerçeve anlaşması için öngörülen son tarih olan 24 Mart'a kadar oylamayacaklarını bildirdi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Robert Menendez ve 9 diğer Demokrat senatör, İran konusunda Obama’ya mektup yazdı.

İran ile müzakerelerde diplomasinin başarılı olacağına dair umutlarının bulunduğunu belirten senatörler, mektupta, bir yandan Obama’nın bu süreçteki liderliğinden memnuniyet ifade ederken, diğer yandan İran’ın taahhütlerine yönelik "derin şüphelerini" dile getirdi.

P5+1 ülkeleri ile İran, 24 Mart’ı siyasi çerçeve anlaşması için, 30 Haziran’ı da kapsamlı anlaşma için teknik konulardaki müzakereleri tamamlama tarihi olarak belirlemişti.

ABD Kongresi'nde de Menendez’in yanı sıra Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve Mark Kirk gibi isimler, bugünlerde, 30 Haziran’a kadar kapsayıcı bir anlaşmaya ulaşılamazsa, bu tarihten sonra İran’a yaptırımlar uygulanmasını içeren "Nükleer Silahsız İran Tasarısı 2015" adlı bir tasarıyı Kongre’den geçirmeye çalışıyordu.

Mektupta, Kongre'deki bu tasarının "Demokratik destekçileri" olduklarını belirten senatörler, tasarıyı "müzakerelerin bitiş tarihlerine saygılı, makul, pragmatik ama aynı zamanda uluslararası toplum ve İran’a, geçici anlaşma altında sonu gelmeyen müzakerelerin, İran’ın nükleer kapasiteye ulaşmasını sağlayabilecek tehlikeli ve kabul edilemez olduğu yönünde güçlü mesaj gönderen" bir tasarı olarak değerlendirdi.

Senatörler, mektupta Obama’ya şunları yazdı:

"Şu anda Kongre’nin bu yasal düzenleme adımına yönelik kaygılarınızın farkında olarak, bu tasarıyı Senato genel kurulunda 24 Mart’tan önce oylamayacağız. 24 Mart’tan sonra ancak İran, siyasi bir çerçeve konusunda anlaşmaya varmada başarısız kalırsa oylayacağız. Bu tarih, İran’ın niyetlerini test etmek için kritik önemde. Yönetiminizin gelecek aylarda Kongre ile yakından istişare etmesini bekliyoruz."

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, Kongre’nin bu konuda bir tasarı geçirmesinin şu anda müzakerelere ve hatta İran’a yönelik uluslararası yaptırımlara zarar vereceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?