banner39

ABD'li eski istihbaratçı: IŞİD'i biz büyüttük

ABD Savunma İstihbarat Dairesi eski şefi Flynn, ABD'nin IŞİD'le ilgili raporlara kulak tıkadığını ve örgütün büyümesine göz yumduğunu savundu

Amerika 11.08.2015, 11:04 11.08.2015, 12:05
ABD'li eski istihbaratçı: IŞİD'i biz büyüttük

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma İstihbarat Dairesi (DIA) eski şefi emekli Korgeneral Michael Flynn, Amerika'nın IŞİD'in büyümesine göz yumduğunu açıkladı.

Flynn, El Cezire’ye verdiği röportajda ABD'nin Suriye'de ortaya çıkan grupları uzun zamandır yakından takip ettiğini doğruladı.

Eski istihbaratçı, ABD yönetimini DIA analizlerine ve raporlarına kulak tıkamakla suçladı. 2012'de yayınladıkları araştırma ile IŞİD'in ciddi bir tehdit olarak hızla geleceğini raporladıklarını belirten Flynn, hükümetin kendilerini kasıtlı olarak görmezden geldiğini düşündüğünü söyledi.

ABD’li istihbaratçının ifadeleri, Bilginin Özgürlüğü Hareketi (Freedom of Informations atc)'nin hazırladığı rapordaki iddiaları doğrulamış oldu. Raporda "Eğer şartlar böyle devam ederse yüksek ihtimalle Doğu Suriye'de ‘aşırı’ yönetimler başa geçecek. Bu oluşumlar rejim tarafından sürülmek ya da öldürülmek tehdidi altındaki gruplara kurtuluş yolu olarak gözükecek." gibi gözlemler dikkat çekiyor.

Raporda El Kaide'nin Irak ve Suriye'deki gücünü yeniden kazanması, Irak'ta, Suriye'de ve Arap dünyasında Sünnileri birleştirici bir unsur olarak ortaya çıkacağı öngörülüyordu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?