banner39

ABD'li eski yetkili, Gülen'in iadesini istedi

Pentagon eski sözcüsü Jeffrey D. Gordon, Gülen ve cemaatine çeşitli eleştiriler getirerek Türkiye'ye iade edilmesini istedi

Amerika 05.01.2016, 07:29 05.01.2016, 07:29
ABD'li eski yetkili, Gülen'in iadesini istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı'nın eski sözcülerinden Jeffrey D. Gordon, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye iade edilip, yaptıklarının bedelini Ankara'da ödemesi gerektiğini ifade etti.

Gordon, ABD'deki The Hill gazetesinde kaleme aldığı makalesinde, 11 Eylül, Boston Maratonu ve son olarak San Bernardino'dakiler gibi terör saldırılarının adından güvenliği sağlamanın zaten zor olduğunu belirtti. Gordon, yazısında, "Kişisel bir tarikat inşa etmek için dini kullanan kişiler ya da kuruluşların yardımına ihtiyacımız yok" ifadesine yer verdi.

Gülen cemaatinin "dini kisve altında suçlu davranışlarını örtbas ettiğini" iddia eden Gordon, "Beyaz Saray ve Kongre bunu hemen görmeli ve onları (Gülen ve çevresini) hemen göndermeliyiz" yorumunu yaptı.

Gordon, Gülen hakkında Türkiye'de birçok farklı suçlamadan yakalama kararı çıkarıldığını hatırlatarak, NATO müttefiki Türkiye'yi tehdit eden bir yapılanmaya sahip çıkılmaması gerektiğini savundu.

Gordon, Gelen cemaati ile bağlantılı 120 charter (sözleşmeli) okul bulunduğunu, Amerikalıların vergileriyle finanse edilen bu okullarda "kadınların ikinci sınıf olduğu gibi aşırıcı düşünceleri savunan fikirlerin telkin edildiğini", ayrıca bu okulların yolsuzluklara bulaştığını yazdı.

Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) ABD'deki çok sayıda Gülen bağlantılı okulu denetleyerek, kamu parasının yanlış kullanımı ve çok sayıda genç öğretmenin bu okullarda çalışmak üzere ülkeye getirilmesi gibi meseleleri araştırdığını belirten Gordon, Gülen hakkında çeşitli insan hakları ihlalleri suçlamalarıyla Pensilvanya'da dava açıldığını hatırlattı.

Deniz Kuvvetleri'nden emekli Jeffrey D. Gordon, 2005-2009 döneminde Donald Rumsfeld ve Robert Gates'in bakanlıkları döneminde Pentagon sözcüsü olarak görev aldı. Gordon, bu görevden ayrıldıktan sonra bazı Cumhuriyetçi başkan adaylarına dış politika ve ulusal güvenlik konularında danışmanlık yaptı. 

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?