banner39

ABD'li hakim Rıza Zarrab'ın avukatlarından endişeli

Zarrab'ın yeni avukatları Giuliani ve Mukasey'in davadaki konumlarının sorgulandığı duruşmada Hakim Berman, bu avukatların şirketlerinin temsil ettiği diğer taraflarla Zarrab'ın çıkarlarının çakışacağından "endişe duyduğunu" söyledi

Amerika 12.05.2017, 09:53 16.11.2017, 09:25
ABD'li hakim Rıza Zarrab'ın avukatlarından endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İş adamı Rıza Zarrab'ın New York'ta yargılandığı davada Hakim Richard Berman, Zarrab'ın yeni avukatları eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey'in şirketlerinin bazı Amerikan bankaları ve Türkiye'nin yanı sıra Zarrab'ı da temsil etmesinin "çıkar çatışmasına" neden olabileceğinden "endişe duyduğunu" belirterek, savcılık ve savunma ekibinden Giuliani ve Mukasey'in davadaki konumlarına ilişkin detaylı yazılı bilgi istedi.

Giuliani ve Mukasey'in avukatlık şirketlerinin hem Zarrab'ı temsil edip hem de ona atılı suçların mağduru olduğu bazı Amerikan bankalarını savunması ve yine aynı şirketlerin Türkiye adına ABD'de lobi faaliyeti yürütmesinin "çıkar çatışması" oluşturup oluşturmayacağının sorgulandığı duruşmaya devam edildi.

"ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme" ve "bankacılık dolandırıcılığı" suçlamalarıyla ABD'de yargılanan Zarrab, savunma ekibine son olarak Giuliani ve Mukasey'i de katmıştı ancak savcılık muhtemel "çıkar çatışması" konusunda uyarıda bulunmuştu.

Hakim Berman, geçen haftaki duruşmada yöneltilen sorulara savunma ekibi ve Zarrab'ın verdiği yanıtların "tatmin edici" olmadığını ifade ederek bugünkü duruşmada aynı soruları tekrar yöneltti.

Berman, geçen hafta Zarrab'a yeni avukatlar ve bunların şirketlerinin temsil ettiği diğer taraflarla Zarrab'ın çıkarlarının çakıştığı durumda kendisinin zarar görebileceğini belirterek bunu anlayıp anlamadığını sormuş, Zarrab da çıkar çatışması ihtimalinin farkında olduğunu, yeni avukatlarını bunu göze alarak seçtiğini söylemişti.

İlk kez böyle bir davaya baktığını dile getiren Berman, çıkar çatışması yaşanmaması için Zarrab'ın yeni avukatları Giuliani ve Mukasey'in davadaki konumlarının netleştirilmesi için savcılık ve savunma ekibinden detaylı yazılı bilgi talep etti ve duruşmanın ertelenmesine karar verdi.

Daha önceki duruşmada Zarrab'ın avukatlarından Benjamin Brafman, Giuliani ve Mukasey'in duruşmalarda müvekkili temsil etmeyeceğini ancak davaya "diplomatik çözüm" bulunması için çalışacaklarını kaydetmişti.

HAKİM 17 ARALIK GİRİŞİMİNİ ÖVMÜŞTÜ

Zarrab’ın yargıcı Berman’ın 2014’te İstanbul’da CHA’ya röportaj verdiği ve 17 Aralık darbe girişimini överek hükümeti kötülediği ortaya çıkmıştı.

İş adamı Rıza Zarrab'la aynı davada yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ise bugünkü duruşmaya katılmadı. Savcılık, Zarrab ile Atilla'nın davalarını birleştirmişti.

Zarrab geçen yıl mart ayından bu yana New York'ta tutuklu bulunuyor. Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?