banner39

ABD'li işverenler; Göçmenler olmasa firmamız büyüyemez

ABD'nin Portland şehrindeki işverenler ülkenin birçok bölgesinden farklı olarak şehirlerine gelen göçmenlerin ekonomi için çok büyük güç olduğunu öne sürerek, göçmenlerin işe alınması çağrısı yaptı

Amerika 19.11.2016, 21:38 19.11.2016, 21:38
ABD'li işverenler; Göçmenler olmasa firmamız büyüyemez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Oregon eyaletinin en büyük şehri Portland'daki işverenler, meslekdaşlarına işyerlerinde göçmen çalıştırılması çağrısı yaptı.

Maine eyaletinde iş ve işçi bulma kurumu yöneticisi, şehir dışında bulunan metal ve cam işleme fabrikasında son bir yıl içinde 100 kişilik eleman ihtiyacını göçmenlerden karşıladığını söyledi.

Firma bölgeye bazı Afrika ülkelerinden gelen mülteci ve sığınmacıların ingilizcelerini geliştirmek için Portland'da Yetişkin Eğitim Merkezine bir dizi göçmenin kaydının yapıldığını açıkladı.

Fabrikanın Üretim Müdürü Cindy Caplis, "Bizim firmamız göçmen nüfusu olmadan büyüyemez. Şimdi Burundi, Uganda, Mısır, Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden 130 bin metrekarelik fabrikamızda çalıştırıyoruz" dedi.

Caplis,Signo Inc.firmasında toplam çalışan personel sayısının dörtte biri olan 227 Afrikalı göçmen son iki yıl içinde şirketimizde yasal olarak çalışmaya başladı" dedi.

Bazı eyaletlerde ve şehirlerde yaşanan ırkçı tutuma rağmen Maine'liişverenler ülkeye farklı bir mesaj yolluyor: Göçmenleri işe alınız.

Portland Belediye Başkanı Ethan Strimling, göçmenlerin kentin ekonomisine entegresi ile ilgili Ekim ayında düzenlenen bir zirvede katılımcılara ve şirket sahiplerine, "Basitçe söylemek gerekirse, bizim şehir göçmenler olmadan hayatta olmaz," açıklaması yapmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?