banner39

ABD'li Müslümanlara sandığa gidin çağrısı

Baltimore kentinde bu yıl 41’incisi düzenlen yıllık toplantı ABD’deki Müslümanların en geniş katılımla bir araya geldiği program niteliği taşıyor

Amerika 28.05.2016, 22:43 28.05.2016, 22:44
ABD'li Müslümanlara sandığa gidin çağrısı

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de yaşayan binlerce Müslüman, bu yıl 41’incisi düzenlenen Kuzey Amerika İslam Camiası'nın (ICNA) Müslüman Amerikan Cemiyeti (MAS) ile ortaklaşa düzenlediği yıllık toplantısında bir araya geldi. Toplantıda ABD’de önde gelen Müslüman sivil toplum örgütlerinin çatı kuruluşu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal ise Müslümanların birbirleri için çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.

Cemal, “ABD’de İslamofobi çok önemli bir sorundur hatta başkanlık yarışına kadar ulaşmıştır, mesela bunu Donald Trump örneğinde görebilirsiniz. Bu yüzden tüm Amerikalı Müslüman kardeşlerimizi kayıtlı olup oy kullanmaya davet ediyoruz. Biz bu ülkede fark yaratabiliriz.” dedi.

ABD'deki en büyük ve aktif Müslüman sivil toplum örgütlerinden olan ICNA'nın MAS ile ortaklaşa düzenlendiği konferans, bu yıl 28-30 Mayıs tarihlerinde Baltimore Kongre Merkezi'nde başladı.

Her yıl düzenlenen konferans, ülkedeki Müslümanların en geniş katılımla bir araya geldiği program niteliği taşıyor.

İslam aleminin bilinen alim, akademisyen ve önemli simalarının konuşmacı olarak davet edildiği konferansı bu yıl 20 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Konferansın ana teması bu yıl Kur’an-ı Kerim olarak belirlenirken, ülkedeki diğer Müslüman sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yanı sıra Kur’an Arapçası ve linguistik tefsir çalışmaları yapan Beyyine Enstitüsünün kurucusu Nouman Ali Khan, öğretim üyesi Jamal Badawi, imam Suhaib Webb, imam Muhammed Macid gibi ülkede tanınan isimler bu yılki programda da yer aldı.

Konferans kapsamında düzenlenen çok sayıda panelde Kur’an-ı Kerim’in, Müslümanların günlük hayatının merkezinde yer alması gerektiği vurgulanırken, kutsal kitabın toplumların bugünkü birçok sorununa çözümler içerdiğinin altı çizildi.

Toplantıların açılış konuşmasını yapan ICNA Başkan Naim Beig, son birkaç senedir yıllık toplantıları için kendilerini ağırlayan Baltimore halkına teşekkür etti.

Konferansın ABD genelinden binlerce Müslüman ve diğer inançlara mensup kişilerin yanı sıra yüzlerce akademisyen ve alimi buluşturduğunu anlatan Beig, bu yıl tema olarak belirledikleri Kur’an-ı Kerim’in hayatın her alanında başvurmaları gereken bir rehber olduğunu dile getirdi.

"Bu kitabın kutsal olduğuna inanıyoruz ve Kur'an yaşamlarımızda karşılaştığımız her türlü şeyin cevabını içinde barındırıyor" diyen Beig, Allah kelamı olan Kur’an-ı Kerim’in tüm insanlığın kurtuluşu olduğunu kaydetti.

Beig, ABD’de ana akım medyada ve bazı siyasilerin konuşmalarında görülen İslamofobik ifadelerin ardından Kur’an-ı Kerim’i anlamanın ve doğru aktarmanın önemine işaret etti.

KUR'AN-I KERİM'İ EN GÜZEL ŞEKİLDE ANLATMALIYIZ

MAS Mütevelli Heyeti Başkanı Nedim Siddiqi ise Kur’an-ı Kerim’in toplumun bir bütün olarak büyümesi ve her bir birey için faydalı hale gelmesini amaçladığını anlattı.

Bu doğrultuda da her bir Müslüman’ın sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Siddiqi, “Topluma bir şey kazandırmak için önce kendimiz öğrenmeliyiz. Biz önce öğreneceğiz ki topluma doğru aktarabilelim. Onun için bu toplantılardan en iyi şekilde istifade etmeliyiz. Kutsal kitabımızı, dinimizi en iyi şekilde anlamalıyız.” diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?